JULGE TEMP Sala-show, mida TFW kavast ei leia, aga mis toimus siiski

Riided Studio LUKSilt. Tallinn Fashion Week 2024, teine päev. Foto: Erlend Štaub
Copy

Ametlikus programmis oli Tallinn Fashion Weekil 11 tippdisaineri etendust. Mitteametlikus aga 12. Noor hulljulge tulihing Sandra Luks pani koos moe-rebel'ist sõbra Karl Christoph Rebasega püsti personaalse lisaetenduse. Hulk moenädala külalisi kandis Sandra Luksi varasemat loomingut. Ja see mõjus!

Sandra Luks näitas Tallinn Fashion Weeki laval kollektsiooni koos nimeka disaineri Aivar Antonio Lätiga. Nende ühine etendus kandis nime NADA x LUKS. Vaata videointervjuud mõlema moeloojaga, mis tehtud vahetult peale lavalt maha astumist. 

Tallinn Fashion Weeki kõige oodatumate rosinate hulka kuuluvad disainerid, keda pole ammu nähtud. Nii oodati suure põnevuse ja elevusega NADA x LUKS etendust. Antonio elegantne, ent terava joonega minimalistlik rätsepatöö moodustas võrratu kontrasti Sandra Luksi mässumeelse teksaga.

NADA x LUKS, Tallinn Fashion Week 2024. Sandra ja Antonio laval.
NADA x LUKS, Tallinn Fashion Week 2024. Sandra ja Antonio laval. Foto: Erlend Štaub

Kuidas on tunne just moelavalt maha astudes?

Sandra: Tunne on väga tuline! Seal viimastel minutitel pani küll rinna veidi pitsitama... Aga praegu on hästi positiivsed emotsioonid ja suur uhkus enda üle, et see kõik sai lõpuks ikkagi tehtud. Ja toimis koos hästi ka.

Antonio: Ma just hakkasin mõtlema, et tegin oma esimese show aastal 1998. Ja olen selle aja sees teinud, ma isegi ei tea mitu kollektsiooni, neid on megapalju olnud. Aga lõbus fakt on see, et tegin viimase show, mis ei olnud mõne teise brändi alt, kakskümmend aastat tagasi. Ehk minu jaoks on see päris oluline verstapost. Ma olen superõnnelik selle üle, et me saame Sandraga koos teha. See sünergia, mis tekkis, on lihtsalt fantastiline!

Sandra Luks ja Aivar Antonio Lätt.
Sandra Luks ja Aivar Antonio Lätt. Foto: Martin Pedaja

Ma võin öelda, kuidas see saalist paistis – põnevust oli nii palju, et hüppa või vette, et kõike seda lähemalt näha. Kust tuli otsus just koos teha?

Antonio: See on päris huvitav lugu. Jätkusuutlikkus moes on hästi suur teema ja minule väga südamelähedane, kuna olen süvitsi seal sees olnud. Aga jätkusuutlikku disaini saab teha väga erinevates vormides. Lihtsalt tulin üks päev Sandrale stuudiosse külla. Me hakkasime rääkima, et järsku meil on mingi kokkupuutepunkt. Ja Sandra nagu mingis heas filmis ütles kohe: «Jah!» Ja kui inimene ütleb kohe jah, siis see tõmbab hea hoo peale, et peab kohe midagi tegema.

Kust sa teadsid kohe jah öelda?

Sandra: Ma olin täpselt sellises punktis, kus mul ei olnudki otseselt mingit väljundit töö mõistes ja panin kogu oma energia enda brändi loomise peale. Ma mäletan, et Antonio helistas mulle, kui olin USAs ja tahtsin lihtsalt laenata mingit kotti. Äkitselt muutus suhtlemine tihedamaks ja hakkaski tunduma, et selline bränd võiks olla. Paneme meie kaks tugevust kokku ja toome selle lavale. 

NADA x LUKS, Tallinn Fashion Week 2024.
NADA x LUKS, Tallinn Fashion Week 2024. Foto: Erlend Štaub

Mis olid teie enda lemmikud värskest kollektsioonist?

Sandra: Lemmik oligi nende kahe erineva esteetika koosmõju. Äkitselt tuleb roosa ülikond ja siis tuleb teksa. See dialoog on nii põnev.

Antonio: Mina hullult fännan Sandra teksapitsi – see on ebareaalselt äge idee ja mitte keegi peale tema pole võimeline seda tegema. Ja mulle minu roosa ülikond ka väga meeldis.

Kuula ja vaata edasi videost.

NADA x LUKS, Tallinn Fashion Week 2024.
NADA x LUKS, Tallinn Fashion Week 2024. Foto: Erlend Štaub

LUKS on loonud teksa, mis on unikaalne kogu maailmas

Julge käekirjaga moelooja on stressed teksa temaatika viinud veelgi kaugemale – tema loomingus ongi vahel alles ainult rebendid ja kangas üldse haihtunud, mis moodustab ülipõnevaid, unikaalseid ja seksikaid teksapitse. Kuid sama tundlikult käib ta ringi vormi ja detailiga. Julgus avaldub igas stiilielemendis, olgu tegu siis paljastuse või jõulise joonega.

NADA x LUKS, Tallinn Fashion Week 2024.
NADA x LUKS, Tallinn Fashion Week 2024. Foto: Erlend Štaub

Antonio jõuline ja kõikevõitev stiilitaju

Antonio aga tõi NADA ehk silmapaistvalt puuduva staardisaineri märgi all lavale oma trumpide galerii. Tõeliselt šikid ülikonnad modernse ja moeka siluetiga, kantuna hooletult ja isegi mässumeelsel moel. Kõigi südamed võitis kaherealine erkroosa siidülikond, mida tõenäoliselt õige pea näeme juba mõne veatu maitsega artisti või staari seljas. Selline ülikond nõuab tugeva karakteriga kandjat, kuid muudab ta ka iga sündmuse täheks.  

NADA x LUKS, Tallinn Fashion Week 2024.
NADA x LUKS, Tallinn Fashion Week 2024. Foto: Erlend Štaub

Vaata suurt galeriid mõlemast vägevast etendusest. Midagi nii laetut, tempokat ja tulist ei osanud publik isegi oodata, aplaus oli lõputu ja kõrvulukustavalt vali.

Seda ei osanud keegi oodata!

Kuid lisaks suurejoonelistele etendustele Kalev Spa hõljuval, vee peale ehitatud laval toimus vähemalt samaväärselt vinge etendus publiku seas. Juba esimesed teksaribadest rõivad äratasid tähelepanu ja panid inimesi päid pöörama. Kuid neid tuli veel ja veel ja veel... Viimaks andis unikaalne punutud disainiga tooni sedavõrd jõuliselt, nagu oleks tegu uue tõusva trendiga.

Kaks tõusvat tähte Eesti noore moe taevas – Sandra Luks ja Karl Christoph Rebane. Nemad selle tükiga hakkama said! Sandra kannab sel korral Self Animali riideid, Christoph enda loomingut koos Sandra Luksi teksapitsilise salli ning vaimukate fännikleebistega.
Kaks tõusvat tähte Eesti noore moe taevas – Sandra Luks ja Karl Christoph Rebane. Nemad selle tükiga hakkama said! Sandra kannab sel korral Self Animali riideid, Christoph enda loomingut koos Sandra Luksi teksapitsilise salli ning vaimukate fännikleebistega. Foto: Martin Pedaja

Tegu polnud loomulikult juhusega. Sandra Luks ja Karl Christoph Rebane nuputasid välja plaani korraldada Sandra loomingu programmiväline sala-show. Selleks kirjutasid nad mitmetele inimestele, keda oma uljas loomingus ette kujutasid. Osa neist oli varasemad tuttavad, osa täiesti tundmatud inimesed. Tegid neile ettepaneku – me sooviks teid Tallinn Fashion Weekiks stiliseerida, kas olete selle ideega nõus? Enamik võttis üllatava ja ulja ettepaneku rõõmuga vastu ja ütles jaa.

Riided Studio LUKSilt. Tallinn Fashion Week 2024, teine päev.
Riided Studio LUKSilt. Tallinn Fashion Week 2024, teine päev. Foto: Erlend Štaub

See kõik tähendas palju sõnumeid ja telefonikõnesid, lugematul arvul kohtumisi ja proove. Sest tööd polnud gerilja-show'ga mitte palju vähem kui tavalise etenduse lavalepanekuga. Et iga inimene kannaks Sandra loodud mudelit, mis oleks talle paras, ühtlasi tema stiiliga sobiks ja meeldiks. Vaata, kui vägev see kõik kõrvuti panduna välja näeb!
 

Sama ettepaneku tegi Karl-Christoph ka mulle. Pikka mõtlemisaega ma ei vajanud – andsin suurima heameelega ka oma isikliku keha noore moe võimendamise teenistusse. Ja pean tunnistama – lähedalt on Sandra Luksi asjad veelgi ägedamad, kui sellest lavalaudade kaudu aru saada võib. Neis on isemoodi olemise julgust, elujanu ja karakterit niivõrd palju, et toetab ka kandja enesehinnangut. Testitud.

Samuti oli erakordselt tore kogu koostöö kogemus. Kohtumised ja proovid stuudios ning Sandra ja Christophi põhjalikkus. Nad mõtlesid igale pisimalegi detailile, neil oli täpne visioon, millised peavad olema kingad ja lisandid, isegi soeng ja meik. Ehkki see lisaetendus toimus moenädala korraldajate eest salaja, oli see väga professionaalselt ja läbimõeldult tehtud. Ja see panigi asja toimima!

Sarnased ulakused pole maailma moenädalatel esmakordsed. Ka maailma moepealinnades näevad nutikamad noored disainerid vaeva selle nimel, et nende loomingut ka publiku hulgas kantaks. Eestis on millegi samaväärsega hakkama saanud kunstimässaja Toivo Freeman Pilt, kes korraldas oma sala-show meelelahutusauhindade galal – kümme külalist tulid peole tema disainitud tagides ja kleitides. See äratas silmapilk tähelepanu ning Toivo Freeman Pildi tuntus on sealt peale raketina taevasse tõusnud. Varem oli tal fänne ja austajaid piiri taga isegi rohkem kui Eestis.

Kas sama juhtub Sandra Luksiga? Pole kahtlust. Moeproffide radarile on ta varasema loominguga enda ammuilma märkinud, aga nüüd teavad teda laval toimunut võimendava moepubliku seas toimunud defilee kaudu tõesti kõik moehuvilised!

Vaata videost Tallinn Fashion Weeki ülevaadet!
 

Tallinn Fashion Week x Postimees Naine

Kõige kiirema, põnevama ja sisukama kajastuse kõigest Tallinn Fashion Weekil toimuvast leiad nüüd Postimees Naisest:

  • parimad riietujad,
  • vaade otse esireast,
  • moeetenduste suured moegaleriid,
  • intervjuud,
  • videod,
  • sündmused,
  • kõik ühest kohast!

Eesti stiilsete ja säravate inimeste kohtumispaik on Postimees Naine

Tallinn Fashion Week.
Tallinn Fashion Week. Foto: TFW

Loe ka teisi Tallinn Fashion Weeki lugusid!

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles