2023. aasta veebruaris ilmus Postimehes lugu teist tüüpi spinaalset lihasatroofiat (SMA) põdevast Hendra Rauast, kelle elu sõltus toona Tartu Ülikooli kliinikumi lastefondi annetajatest. Eelmise aasta 1. oktoobrist saavad nii 22-aastane Hendra kui mitmed teised kuni 26-aastased noored Eestis ravimit Risdiplam soetada Tervisekassa soodustusega. Hendra jaoks tähendab see veel pöörasemat elu ja unistusi kui seni!
Kõigest aastaga on Hendra elus muutunud palju. «Ma ei oleks eales arvanud, et sellest tuleb kõige lennukam aasta, mis mul on seni olnud,» alustas Hendra endale omase õhinaga. On näha, et temas on sisemist ja nüüd ka välist jõudu, et elada. Hendra õpib Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudis (BFM) viimast aastat ristmeedia erialal ning võttis kevadel ja suvel osa mitmest suurest festivalist, lüües kaasa sotsiaalmeediatiimides. Aga see pole kaugeltki kõik, millesse naine aega ja uut energiat panustab. Tõeks on saanud tema suur unistus – elada pikk ja väärtuslik elu.
Ravim teeb imesid
Hendra tunnistas, et kui sai kirja Risdiplami kättesaadavusest, oli uudis tema jaoks niivõrd rabav, et ta hoidis seda mitu kuud saladuses. «See oli minu jaoks nii suur asi, et ise rääkisin seda esialgu vaid vähestele,» ütles ta. Hendra on tänu ravimi ja jõusaali koosmõjule muutunud tugevamaks. Tekkinud on lihased, jõud ja usaldus oma keha vastu. «Ma olen iseseisvam ega vaja isiklikku abistajat enam nii palju kui varem. Mul on sixback (treenitud kõhulihased – toim)! Avastasime, et rohkest trennist on kasu,» lausus ta. Olukorrast, kus Hendral on krambid, tikid ja ta ei jõua isegi oma käsi tõsta, on saanud midagi sootuks vastupidist!
Mis on spinaalne lihasatroofia?
SMA on autosoom-retsessiivse pärilikkustüübiga haigus, mis tähendab, et kahe haigusseoselise geenivariatsiooni kandja tõenäosus saada haige laps on 25 protsenti (Sarv et al 2021).
Haigusseoselise geenialleeli kandluse sagedus Euroopas on 1 : 41. Ajavahemikus 1996 kuni 2020 on Eestis diagnoositud SMAd 57 patsiendil. SMA esinemissagedus sünnil on Eestis 1 : 8286 elussünni kohta, mis on sarnane Euroopa keskmisega. (Sarv et al 2021)
Eeldatav uuritavate arv on ligikaudu 13–14 000 last aastas. Uuritavate arv sõltub elussündide arvust, mis vastavalt Eesti Statistikaameti andmetele oli vastavalt 2021. aastal 13 272, 2020. aastal 13 209 ja 2019. aastal 14 099. Eeldatav täiendavatele uuringutele kutsutavate laste arv on üks kuni neli last aastas kõigist uuritavatest vastsündinutest. Uuringu käigus avastatud haigusjuhtudel on otsene kasu lapse tervisele.
Juhul kui kinnitub SMA diagnoos, siis on võimalik alustada lapsel alates teisest elukuust ravi. Eesti haigekassa rahastab 2022. aastast alates 100 protsendi ulatuses SMA ravi ravimiga Risdiplam.
Allikas: Tervisekassa