Skip to footer
Päevatoimetaja:
Ele Kalda
Saada vihje
Tellijale

AJALOONAINE Kuidas eestlannast sai ajalehes sekretär ja sealt edasi pururikas naine?

New York Post kirjutas hiljuti, et Rupert Murdoch abiellub taas. 92-aastane meediamagnaat plaanib suve lõpus pulmi 66-aastase Ann Lesley Smithiga. See on juba tema viies abielu.

Siinkohal võiks vahest meenutada, et üks neist viiest oli eesti päritolu Anna Maria, kellega Rupert Murdoch elas koos 31 aastat. Pärast lahutust peeti teda üheks rikkamaks naiseks. Kolm Murdochi impeeriumi pärijat on lapsed Anna Mariaga.

Eesti Vabariigi algusaastail elas Tõstamaa ja Seliste vahel Tõlli küla Tõrvanõmme talus ettevõtlik noor rätsepmeister Jakob, kes igatses suurt maailma näha. Kui Pärnus hakati ehitama Suursilda, munsterdas noormees end sinna tööle. Peagi tekkis juhus lasta end värvata ühele välismaa laevale ja läinud noormees oligi. Jõudnud Šotimaale, selgus, et puhkenud sõja tingimustes polnud enam võimalik kodumaale tagasi pääseda.

Jakobist sai väikese Glasgow' eeslinna Kirkintillochi elanik. Äraelamiseks tuli tal uuesti meelde tuletada oma rätsepaoskused. Iga päev viis tee noormeest mööda tagasihoidlikust keemilise puhastuse ärist, mille akna taga toimetas noor ja kena neiu. Pilkude vahetamine muutus lõpuks nii tuliseks, et Jakob palus Sylvia Irise isalt tema kätt. Paari mindi katoliku kirikus, sest tütarlaps oli just seda usku. Kuna Šotimaal ei osanud keegi kirjutada ja hääldada perekonnanime Tõrv, kirjutati kirikukirjadesse – Torv.

Nii sai noormehest rasketel sõja-aastatel puhastusäris toekas abikäsi ja 20. juunil 1944. aastal õnnistati paari nende esiklapse Anna Mariaga. Siiski oli elu sõjajärgses Ühendkuningriigis üsna vaevaline ning Tõrvade pere otsustas ette võtta veel ühe seikluse: rännata välja kaugesse Austraaliasse, kus pidi ees ootama tõotatud maa.

Tütar Anna oli saanud juba kümneaastaseks, kui perel oli õnnestunud lõpuks kokku saada nii palju raha, et lunastada üheotsapilet teisele poole maakera. Anna on hiljem meenutanud, et merereisil, mis viis nad Suessi kanali kaudu India ookeani, tundis ta elus esimest korda, mida tähendab soe ilm.

Ometi ei osutunud Austraalia muinasjutumaaks. Sealgi tuli ise endale leiba teenida. Nii pandigi Sydneys uuesti käima puhastusfirma. Tegemist polnud millegi suurejoonelisega, vaid ikka lihtsa väikese putkaga kusagil kõrvaltänavas. Tõrvade perre lisandusid veel kaks poissi ja üks tüdruk. Väike puhastusäri ei suutnud suurt peret elatada ja seepärast prooviti õnne väljaspool linna asunud piknikupargi rajamisega. Seegi läks pankrotti ja pere kolis lõpuks kõrghoonesse Sydney lääneosas. Raskused viisid abielu kriisi ja Sylvia, olles kõiges väga pettunud, lahkus pere juurest. Jakob jäi üksi nelja last kasvatama.

Loe ka seda: AJALOONAINE | Naine tahtis staariks saada ja saigi – nii kui mees valiti teatridirektoriks, registreeris Elvi temaga abielu

Anna on täiskasvanuna ema kohta lausunud: «Ta ei tahtnud kellelegi haiget teha. Ma arvan, et ta oli pigem eksinud hing. Ma arvan, et ta arvas alati, et rohi on kuskil mujal rohelisem, ja muidugi see nii polnud. Kurb on see, et pärast ütles ta meile, et võib-olla poleks ta pidanud seda tegema, et ta oleks pidanud isa juurde jääma.»

Annast kui pere vanimast sai vendade ja väikese õe asendusema. Ta pidi hoolitsema selle eest, et nad läheksid hambaarsti juurde ja hommikul õigel ajal kooliminekuks voodist välja saaksid. Küürima pesu, nõeluma sokke ja õhtul perele sooja toidu lauale panema. Katoliiklasena õppis Anna ise nunnade-halastajaõdede koolis. Kuigi ta oleks soovinud saada näitlejaks või ajakirjanikuks, sundis isa kitsas majanduslik olukord Annat pärast lõpetamist minema kohe tööle.

Rupert Murdoch and Anna Murdoch

Esimene töö ajalehes

Vähemalt oli see esimene töökoht ajalehe juures – rahandusosakonna sekretärina Sydney Daily Mirrori juures. Peagi märgati edasipüüdlikku ja ka üsna kenakest sekretäripreilit ning juba aasta pärast usaldati talle reporteriõpilase amet. Selgus, et Anna sulg jooksis päris kergelt ja ta leidis inimestega kiirelt kontakti.

Uljalt otsustas neiu, et ta ei soovi midagi vähemat, kui intervjueerida nende bossi Rupert Murdochit. Mees on hiljem oma biograafile selle kohta öelnud: «Ma nägin, et ta oli väga ilus tüdruk. Tema kirjutamisoskus ei läinud mulle sel hetkel üldse korda.» Sellest intervjuust said alguse mõlema elu muutnud sündmused. Ka Anna oli Rupertist vaimustatud: «Ta oli nagu tuulekeeris, mis tuppa tuli. See oli väga võrgutav.»

Loe ka seda: AJALOONAINE | Jõhker draama: noalöökide sadu lõpetas näitlejanna elu

Meediaimpeeriumi ülesehitamine

Rupert Murdoch oli sündinud 1931. aastal Austraalias ja omandanud magistrikraadi Oxfordis. Kui ta 1950. aastatel päris oma isalt ühe väikese Austraalia ajalehe, suutis ta selle baasil üsna kiiresti välja arendada eduka, suuruselt riigi teise meediakontserni. Mees oli Inglismaalt kaasa toonud oskuse ühildada rasvaste ja karjuvate pealkirjade alla krimilood, seltskonnauudised, spordisaavutused ja isegi seksiskandaalid. Tema lehtede tiraažid kasvasid peadpööritava kiirusega ja kahtlemata oli Murdoch perspektiivikas ja auahne ärimees.

«AJALOONAISE» KULLAAUK

Kui kuulud nende hulka, keda huvitavad eesti naiste pikad ja põnevad elulood, leiad siit ka varasemad lood «Ajaloonaise» sarjast. 

Ühel päeval koputas uksele väga vaeselt riides tütarlaps, õhukestes sukkades augud... See oli tulevane täht

Peategelane: Mare Leet

Naine tahtis staariks saada ja saigi – nii kui mees valiti teatridirektoriks, registreeris Elvi temaga abielu

Peategelane: Elvi Nander-Gailit

Kuidas edu sai õnnetuseks ja tõi kaasa 16 aastat õudusi

Peategelane: Gerda Murre

Jõhker draama: noalöökide sadu lõpetas näitlejanna elu

Peategelane: Valli Martin

Koidu ja Hämariku kirglik armulugu, mis kestis 50 aastat

Peategelane: Elfi Lepp-Strobel

Graatsiline eestlanna nakatas noori tüdrukuid tantsuhullusega

Peategelane: Tiina Kapper

Kaunitar, kes istus Rootsi kuninga paremal käel ja päästis mühaklike eestlaste renomee

Peategelane: Therese Rei

«Elo on külm nagu jäävesi. Tark naine, kuid erootikata»

Peategelane: Elo Tuglas (1. osa)

Sõda ja Nõukogude okupatsioon: inimesed lihtsalt kadusid

Peategelane: Elo Tuglas (2. osa)

«Meie, haavatud rindemehed, oleme väga tänulikud nende laulude eest!»

Peategelane: Jenny Siimon

Kuidas sai kaunist baleriinist riigireeturi naine?

Peategelane: Nadežda Taarna

Marta Ohaka – elu täis draamat ja vapustusi

Peategelane: Marta Ohaka

Marta Kuusner – salapärane naine, kelle vaprus viis Eesti Vabariigi väljakuulutamiseni

Peategelane: Marta Kuusner

Vagura kaunitari tragöödia: «Palun aidake mind, helistage polikliiniku, minu mees kukkus maha ja lamab kui surnu!»

Peategelane: Hella Sütiste

Kuidas 89-kilone leskproua Ameerikas Miss Estoniaks sai?

Peategelane: Elisabeth Judas

«Priske noor inimene oli, kui ära viidi – ei ta võinud haigusse surra, vist ikka surnuks piinati»

Peategelane: Amalie Kreisberg

Inna Gensi elu juudivaenulikus ENSVLis: koolikius, isa sandistati, ema tegi enesetapu...

Peategelane: Inna Gens

Veel rohkem «Ajaloonaise» lugusid leiad leheküljelt Postimees Naine.

Rupert Murdoch ei tormanud Anna Torviga ülepeakaela suhtesse. Kõik tema teod tuginesid alati läbimõeldud plaanidele. Alles pärast kolmeaastast tutvust, kui Rupert oli lahutanud oma esimese abielu lennufirma stjuardessi Patricia Bookeriga, kellega tal oli üheksa-aastane tütar Prudence, mahtus habras reporterineiu lõpuks ajalehemagnaadi plaanidesse.

Abielu rikkusesse

Anna ja Rupert abiellusid 1967. aasta aprillis. Järgmise 31 aasta jooksul, kui Rupert Murdochi pimestav karjäär muutis ta lõunapoolkera ajaleheomanikust vaieldamatult kõige tuntumaks meediamoguliks kogu maailmas, sai Annast tema kõige toetavam liitlane ja parim sõber. Juba järgmisel aastal sündis paari esimene tütar Elisabeth. Selleks ajaks oli Murdochile Austraalia kitsaks jäänud ja uued vallutused viisid Murdochid Ühendkuningriiki.

Sel ajal kui Anna tõi ilmale pojad Lachlani (1971) ja Jamesi (1972), kasvatas Rupert hoolega oma impeeriumi, omandades kõigepealt News of the Worldi ja seejärel The Suni. Omaksvõetud agressiivne ja kõmule keskendunud ajakirjandusstiil oli läbilöögivõimeline ka sealsel turul.

Annale ei meeldinud Inglismaal. Juba 1973. aastal oli Rupert omandanud kolm ajalehte Texases. Need said sillapeaks, mis viis Murdochid aasta hiljem Ameerika Ühendriikidesse. Mees sukeldus ülepeakaela oma kontserni laiendamisse, omandades järjest uusi ja uusi meediaväljaandeid. Talle ei olnud ükski nimi liiga suur ega ükski hind liiga kõrge. Ajakirjadele, ajalehtedele ja kirjastustele lisandusid pesapalli-, korvpalli- ja hokimeeskonnad ning televisioonikanalid. Peagi võttis mees sihikule ei midagi vähemat kui 20th Century Foxi – ühe suurematest USA filmistuudiotest. 1981. aastal ostis Murdoch The Timesi, oma esimese Suurbritannia kvaliteetajalehe, ning peagi järgnes sellele New York Post.

Luksusjaht alati ootevalmis

Annale meeldis Ameerikas, ta tundis end seal vabamalt kui Inglismaal. Niikaua kui lapsed olid väikesed, pühendus ta peamiselt kodule, veetes rohkesti aega nende rantšos Carmelis, külalistemajas Aspenis, korteris Manhattanil või häärberis Beverly Hillsis. Kui naine soovis reisida, võis ta alati peatuda oma Londoni korteris või talus Austraalias Canberra lähedal, mida pidas isa Jakob. Luksusjaht Morning Glory seisis alati perekonna lõbusõitude jaoks ootevalmis.

Kuigi suurärimehe prouana oli Annal palju seltskondlikke kohustusi, tundis ta end siiski üsna üksildasena oma alati töösse süvenenud mehe kõrval. Ta otsustas siiski mitte muutuda virisevaks koduperenaiseks ja alustas viiuli ja tšello õppimist. Peagi taipas naine, et ta pole muusikaks siiski piisavalt andekas. Seejärel otsustas ta täiendada oma haridust. Anna lõpetas 1984. aastal Fordhami ülikooli kirjanduse bakalaureusekraadiga ning New Yorgi ülikooli magistrikraadiga mütoloogias.

Seejärel hakkas naine romaane kirjutama – ta mehel oli mõlemal pool ookeani kirjastusi, kus neid avaldada. 1985. aastal debüteeris Anna Murdoch edukalt teosega «In Her Own Image», mis jutustab kahe õe rivaalitsemisest Austraalia lambafarmis. Mõni aasta hiljem jõudis riiulitele teine raamat «Family Business» («Suguvõsa nimel», 1997), mis üsna varjamatult kirjeldab ajakirjandusmaailma telgitaguseid. Kolmas raamat «Coming to Terms» on pühendatud isale. Kuigi Rupert oli suhtunud oma naise tegevusse üsna üleolevalt ja teinud «laastavat» kriitikat, saavutasid Anna raamatud turul menu.

1986. aastal käis Anna Murdoch koos isaga Eestis. Endel Andrese meenutuse kohaselt kihutanud ühel suvepäeval taksoga Tõrvanõmmele hallipäine mees, kaasas moekalt rõivastatud keskealine daam. Eesti keelt naine polevat küll osanud, kuid teinud oma väikese kaameraga lõputuid pilte Tõrvanõmme männist. Naine on ühes intervjuus väitnud, et ta külastas sel korral ka vanaema, kuid ilmselt on reporterid valesti aru saanud. Vanaema Anna oli surnud 1984. aastal ja Tõrvadel oli võimalik külastada ainult tema hauda Seliste kalmistul. Küll aga võis naine kokku saada oma tädi Anastasiaga, kes Pärnus elas. Samas intervjuus sõnas Anna, et ta on tänulik, et tema isa omal ajal Eestist lahkus.

Isa Jakob suri novembris 1988 New South Walesis Cavani farmis, mida ta oli pidanud viimased 15 aastat. Tema mälestuseks istutas Anna platsile, kuhu ta puistas isa tuha, 77 kummipuud. Ema Sylvia elas veel aastakümneid New South Walesis hooldekodus, põdedes Alzheimeri tõbe.

Side Eestiga

Anna külastas Eestit ka teist korda, sedakorda koos abikaasaga. Rupert Murdochi visiiti 5. oktoobril 1991 kajastas ka kohalik ajakirjandus, kuigi isiklikku elu ei puudutatud. Teada on vaid, et nad käisid ka Pärnus. Enamasti kirjutati vaid Murdochite meediaimpeeriumist ja lahati üsna sarkastiliselt selle olemust.

Viimane teade Anna sidemetest eestlastega pärineb 1992. aastast, kui ta annetas ESTO peakomiteele 10 000 dollarit. Annetusega oli kaasas kiri: «Kahjuks minu abikaasa Rupert ja mina ei viibi ESTO ’92 ajal New Yorgis, kuid soovime südamest kõikidele osavõtjatele elavat ning edukat pidustust. Olen kurb, et mul jäävad kuulmata eesti lauljad. Minu isa ütles ikka, et tema kaasmaalastel on imetlemisväärsed lauluhääled.» Nii mitmedki lootsid, et vahest tekib pooleldi eestlasel ka tahtmist investeerida taasiseseisvunud isamaa majandusse, kuid need lootused osutusid petlikeks.

1990. aastate algus oli Murdochi äriimpeeriumile suhteliselt raske aeg. New Corpi kahjum oli 1990. aastal olnud ümmarguselt üks miljard. Suuresti oli see tingitud Murdochi Sky telekanali võitlusest Ted Turneri ja tema CNNiga, kuid konkurendid pigistasid neid tegelikult igalt poolt. Anna, kes kuulus samuti New Corpi direktorite nõukogusse, püüdis oma mehe indu pidevalt laieneda ohjeldada, kuid see ei õnnestunud tal kuigi hästi.

Nii said alguse esimesed lahkhelid perekonnas. Kui Rupert unistas vallutada Ida-Euroopat, Hiinat, Indiat ja Aasiat, siis Anna nõudis, et mees aeglustaks tempot. Muidugi sai ta mehe otsuseid kritiseerida ainult omavahel, sest avalikkuse ees tuli teda jäägitult toetada ja seista kauni ja vankumatuna oma abikaasa kõrval lõpututel ärilõunatel ja pidulikel bankettidel.

Anna tahtis, et neil oleks üks kindel kodu, kuid Rupert ei hoolinud sellest. Tema võis pea padjale toetada just seal, kuhu äri oli ta momendil viinud. Anna soovis, et lapsi ei koormataks dünastiliste ootustega, kuid Rupert, vastupidi, tundis rõõmu just nende loomisest. Armastavast isast olid lapsed nagunii lootusetult võõrdunud. Rupert veetis rohkem aega lennukis või telefonis kui perega. Ning impeerium muudkui laienes – nii Aasiasse kui Lõuna-Ameerikasse. Aastaks 2000 kuulus Murdochi uudistekorporatsioonile üle 800 ettevõtte enam kui 50 riigis.

Skandaalne lahutus

Perekonnafirma müürid hakkasid lagunema 1998. aastal. Süütenööriks sai Ruperti tärganud huvi Hiina Guangshou tehase direktori tütre, noorukese Wendi Dengi vastu. Neiu oli 1996. aastal praktikandina liitunud Hongkongis Murdochile kuulunud Star TVga. Tark, ilus, vabalt inglise ja mandariini keelt vallanud Deng oli Rupertile ideaalne vahend Hiinas tegutseva New Corpi mitteametliku diplomaadina. 1998. aastal seisis ta juba Murdochi kõrval kõigil tema reisidel Shanghaisse ja Pekingisse.

«Ma arvan, et Ruperti suhe Wendi Dengiga – see pole originaalne süžee – oli abielu lõpp. Tema otsusekindlus sellega jätkata. Ma arvasin, et meil oli suurepärane, õnnelik abielu. Ilmselgelt see ei olnud nii,» on tõdenud Anna hiljem.

Algul üritas Anna meeleheitlikult oma abielu päästa, kuid see võitlus oli täiesti tulutu. Annal ei jäänud muud üle, kui algatada lahutusmenetlus. Aprillis 1998 avaldas Murdochile kuuluv New York Post lühikese sõnumi, milles anti maailmale teada, et pärast 31 aastat abielu ja kolme last on Murdochid otsustanud «sõbralikult lahus elada». Anna pidi jääma edasi Newsi tegevjuhiks, kus ta oli töötanud alates 1990. aastast. Kuid tegelikkuses nii ei läinud. Rupert leidis võimaluse Anna ka sealt minema saata. Naisele oli see suur šokk, kuid skandaali ta ei teinud ja lahkus püstipäi: «Noh, pole mõtet seal olla, kui sinust pole kasu ja see on teiste inimeste jaoks lihtsalt piinlik. Nad on toredad, head ja tugevad inimesed. Ja kaasatud olid ka minu lapsed. Minu poeg Lachlan oli juhatuses. Seega arvasin, et parem on olla väärikas ja tagasi astuda.» See polnud mitte üksnes abielu lõpp, vaid ka hüvastijätt karjääriga, mida oli alustanud 18-aastaselt.

«See oli üks väga raske päev,» meenutas naine hiljem, «ja mul oli vaja midagi rahustavat.» Anna läks koos kauaaegse sõbra Bill Manniga lõunastama. Temaga sai naine olla tema ise, välja valada kogu oma frustratsiooni ning avastada, et kuigi üks uks oli tema ees sulgunud, siis võis teine avaneda. Tarvis oli see vaid lahti teha.

Anna püüetele vaatamata kujunes lahutusprotsess kõmuliseks. Räägiti röögatutest summadest. California seaduse kohaselt oleks Annal olnud õigus nõuda poolt nende abielu jooksul kogutud varandusest, nii et tegemist oli ikkagi miljarditega. Kusagilt ja mingil moel läks käibele fakt, et Anna võitnud lahutusega 1,7 miljardit dollarit pluss veel 100 miljonit dollarit sularahas ja kinnisvaras. Kuid kumbki osapool pole seda kunagi kinnitanud. Mõned taibukamad finantsistid on juhtinud tähelepanu sellele, et sellist summat poleks saanud Rupert Murdoch mingilgi moel välja maksta, sest tema raha oli suures osas paigutatud laste usaldusfondidesse ja keerulisse trusti ja eraettevõtete võrgustikku, milles tehniliselt ja juriidiliselt ta ei osalenud. Pealegi oleks ta sel juhul kaotanud oma otsustava hääleõiguse korporatsioonis.

Seega tegelikult pole teada, kas Anna sai 8. juunil 1999 jõustunud lahutusega «kõige rikkamaks eestlaseks», nagu on väidetud. Küll aga on naine tunnistanud, et ta võitis lahingu selles punktis, mis oli talle kõige olulisem: kindlustas oma lastele pärimisõiguse. Anna saavutas selle, et kogu Murdochi pärandus jagati neljaks võrdseks osaks (kaasatud oli Prudence MacLeod, Rupert Murdochi tütar esimest abielust) laste vahel ja kõik nad said võrdse koguse hääleõiguslikke aktsiaid. Ruperti tulevased lapsed sellest pärandist osa ei pidanud saama.

Anna on kommenteerinud vaid napilt: «Olen rahul, et minu lapsed on kaitstud, ja see oli tegelikult see, mille pärast ma kõige rohkem muretsesin. Selle saavutamine võttis nii kaua aega – lahuselu ja lahutuse vahel.» Mis puutub kinnisvarasse, mille Anna sai, siis selle müüs ta maha. «Oli aeg edasi liikuda,» ütles ta. «Ma teadsin, et suudan uuesti luua midagi ilusat ilma kõigi valusate mälestusteta.»

Lahutus oli naisele emotsionaalselt väga raske, nagu Anna tunnistas intervjuus The Australian Women's Weeklyle veebruaris 2000: «Alles nüüd, kolm aastat hiljem tunnen, et olen välja pääsenud sügavast vaimsest kuristikust. Arvan nüüd, et see Rupert Murdoch, keda mina armastasin, suri juba ammu. Võib-olla olin ma armunud ideesse.»

Veel abielusid

Rupert Murdoch abiellus Wendi Dengiga 17 päeva pärast lahutuse jõustumist oma jahi pardal. Anna kuus kuud hiljem finantsist William Houston Manniga. Nad ostsid endale Hamptonsis Long Islandil imepärase häärberi, mis varem oli kuulunud filantroop Yasmin Aga Khanile. Selle oli projekteerinud 1980. aastatel tuntud Florida arhitekt Charles Harrison Pawley. Kinnisvara müügikuulutus reklaamis villat kui «suurepärast näidet heast vabaõhuarhitektuurist». Majas oli kokku 10 833 ruutjalga, veinikelder ja mugav kaetud terrass. Väidetavalt maksnud Mannid selle eest 11,42 miljonit dollarit.

Seltskonnaajakirjandus avaldas fotosid Anna luksuslikust kodust, mis asus kesk seedri- ja kirsipuid. Paigas, kus elasid tuntud miljardärid, näitlejad ja aristokraadid. Sisekujunduses võis leida maitsekaid Lõuna-Ameerikast pärit naivistlikke maale, Tai budistlikke kujukesi, nikerdatud merihobuseid Itaaliast, Sydney laternaid, Šoti toole jne. Igast toast avanesid hunnitud vaated Atlandi ookeanile või ümbritsevatele viljapuuaedadele. Naine oli leidnud endale hoopis teistsuguse mehe, kui oli olnud Rupert Murdoch: sõbra, kes nautis tema pakutavat seltskonda. Mehe, kellega sai asju teha koos ja kes oli tema jaoks alati olemas. Anna ei pidanud end enam üksildasena tundma. Nüüd võis tõeks saada see, mida naine oli 1986. aastal ühes intervjuus nimetanud oma õdusaimaks õhtuks: «Tuli põleb elutoa kaminas, pere kuulab Haydni ja Mozarti helindeid või lemmikooperit «Madame Butterfly».»

Anna tunnistas rahuloluga, et veedab uues kodus meelsasti aega. Just seal soovis ta naasta kirjutamise juurde, teha aiatöid, lahendada ristsõnu, teha pikki jalutuskäike ja korraldada rahulikke lõunasööke abikaasaga. Lastele oli maja alati avatud, tulid nad siis koos abikaasa ja lastega või üksi. Selleks ajaks oli Anna lastest enamus juba abielus ja tal oli kolm lapselast. Kõige enam oli tähelepanu äratanud tütar Elisabethi abielu Matthew Freudiga, kes on psühhoanalüütik Sigmund Freudi lapselaps. Anna tavatses naerdes pead raputada: «Ma mõtlesin, milline see laps küll saab olema, kelle soontes ringleb Rupert Murdochi ja Sigmund Freudi veri, aga Charlotte on kõige õnnelikum, aktiivsem ja sotsiaalsem laps, keda sa iial oskaksid ette kujuta.»

William Mann suri 2017. aastal ja järgmisel aastal müüs Anna oma luksusliku häärberi miljonär Ken Griffinile.

Kui Annast nende aastate jooksul avalikkuse ette eriti midagi ei imbunud, siis Rupert Murdoch suutis endiselt enda ümber skandaale tekitada. Nii tema ärialase tegevuse kui eraeluga polnud kunagi miski päris nii, nagu oleks pidanud olema. Rupertiga käisid ikka kaasas kõmu ja seltskonnaklatš, samuti altkäemaksukahtlustused ja korruptsioonisüüdistused. Ka abielulahutus Wendi Dengist osutus skandaalseks. Seoses sellega taotles Rupert oma päranduse ümberjagamist, sest tal oli Dengiga sündinud kaks tütart. Rupert pakkus oma vanematele lastele igaühele miljonitesse ulatuvat hüvitist, kui nad sellega nõustuksid. Lapsed võtsid küll raha vastu ja pärandus jaotatigi kuude võrdsesse ossa, kuid «tänu raudse Anna vastuseisule» ei saanud Dengi lapsed siiski hääleõiguslikke aktsiaid. News Corpi juhtimine pidi jääma nelja vanema lapse juhtimise alla. Muuseas polnud Rupert selle 15 aasta jooksul, mil Anna tema majast välja kolis, kordagi oma laste emaga kõnelnud.

2016. aastal abiellus Rupert suure meediakära saatel oma neljanda naise Jerry Halliga, kes oli enne seda olnud popstaar Mick Jaggeri abikaasa. Pulmas viibisid nii Ruperti kuus last kui Jerry neli last. Avalikkuses kõneldi pärast seda, et viimaks ometi on vana mees rahunema hakanud ja tõmbunud oma Bel Airi mõisasse, kus kasvatab viinamarju.

Miljonäriproua vanaduspäevad

Ilmselt tuli paljudele üllatusena see, et ka Anna ei jäänud üksikuks. 28. aprillil 2019. aastal sõlmis naine abielu kinnisvaramogul Ashton dePeysteriga ja asus elama Palm Beachi. Pulmadega seoses tõusis meediakära tippu hoopis Anna lapselaps Charlotte Freud, kellest selleks ajaks oli saanud üsna boheemlik sotsiaalmeedia tegelane. Anna 13 lapselapsest ongi tema kõige skandaalsem olnud oma silmatorkavalt kontrastseks värvitud musta-valgekirju soengu ja gooti jumestusega. Need aitasid tal ikka silma paista Briti filmiesilinastuste punasel vaibal. Charlotte'i ema on pidanud sõdima nii tütre liigse kalduvusega end sotsiaalmeedias paljastada kui klaarima tema väljaütlemisi vanaisa kohta.

Veebruaris 2021 kirjutati ajakirjanduses, et Anna ostis superjahi Dancing Hare, mis läinud maksma 11,8 miljonit naela. Jaht olevat 189 meetrit pikk, tekk ümbritsetud klaaspiiretega. Kaptenisviidis, neljas kaheinimesevoodiga ja kahe eraldi voodiga kajutis on kohti 12 külalisele ja kuni 15 töötajale. Jahi oli Anna ostnud kelleltki Saudi Araabia naftašeigilt ja lasknud selle põhjalikult renoveerida. Koroonaepideemia ja karantiinide ajal seilas Anna jahiga Vaikse ookeani lõunaosas ja Kariibi merel. Suurema seltskonnaga külastati Prantsuse Polüneesias Galapagose saari, Saint Luciat, Fidžit, Tongat ja Bora Borat. Laeval olnud inimesed nautisid kõike alates «haide ja kilpkonnadega sukeldumisseiklustest» kuni «delfiinide vaatlemiseni», selgub ristleja seilamist kajastavast veebipäevikust.

Märtsis 2021 tähistas Rupert Murdoch oma 90 aasta juubelit. Selle puhul vändati kolmeosaline dokumentaalfilm «Murdochi dünastia tõus», mida näidati BBC Twos. Sari oli superjahtide, helikopterite ja erasaarte kaleidoskoop koos paljastustega tihedatest suhetest presidentide ja peaministritega. Taustal möllasid võimuvõitlused õdede-vendade ja endiste naiste vahel. Mida võis mõelda Anna, seda me ei tea. Ka seda mitte, kas ta on kunagi kahetsenud seda, et oma õhinas kindlustada lastele võrdne pärandus ei arvestanud ta võimalusega, et see lapsed üksteise vastu võimu pärast võitlema paneb.

Jutt Anna Tõrvist poleks täiuslik, kui jätta mainimata tema kuulus vennatütar, kes kannab sama nime: Anna Torv, Austraalias tuntud raadiohääle Hans Torvi tütar. Tema mängis 2013. aastal lõppenud Foxi ulmesarjas «Fringe» FBI agenti Olivia Dunhami.

Kommentaarid
Tagasi üles