R, 9.12.2022

VÕIMAS NAINE ⟩ Anna on Tallinnasse kolinud venelanna, kes õpib Soomes - miks nii rasked valikud?

Triin Palmipuu
, naine.postimees.ee ajakirjanik
Anna on Tallinnasse kolinud venelanna, kes õpib Soomes - miks nii rasked valikud?
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 1
Merevaade Tallinnas
Merevaade Tallinnas Foto: Mihkel Maripuu/Postimees/Scanpix

Vene-eestlanna Anna Rannuste (20) teadis juba keskkoolis, et jätab kodumaa Venemaa selja taha ja kolib ülikooliõpingute ajaks välismaale.

Peterburi-suguse suurlinna saginaga harjunud Anna on hea näide selle kohta, kuidas riigipiirid ei loe ning kaugtöö võimaldab elu tulevikusuundi sättida üle kogu maailma. «Võib-olla kolin kunagi Soome, aga enne tahan maailma näha.» Seiklushimulisele noorele naisele pakuvad praegu rohkem huvi tõelised suurlinnad ning pärast kooli lõpetamist kaalub ta kolimist Londonisse või Kopenhagenisse, rääkis ta Is.fi-le. 

Noort naist kannustas Venemaalt Soome kolima eelkõige Aalto ülikooli hea rahvusvaheline maine, suurepärased õppimistingimused ning soov maailma näha. Ülikoolilinnakut külastades sai talle lõplikult selgeks, et soovib oma haridusteed just seal jätkata. Peterburis oma poiss-sõbraga koos elanud tüdruk pakkis oma asjad ja koliski 2020. aasta sügisel Helsingisse üliõpilaskorterisse. Tüdruk hakkas õppima infotehnoloogiat ning oli sel hetkel veendunud, et järgmised kolm aastat veedab ta Soomes. 

Inimene plaanib, elu korrigeerib 

Alguses Annale Helsinkis meeldis, aga pandeemia saabudes asendus tudengimelu üksildaste päevade ja õhtutega arvutiekraani taga. «Oli külm, kõle ja elukallidus oli ausaltöeldes minu jaoks väga kõrge.» Noor südikas naine kolis tagasi Peterburi, et lõpetada kool distantsilt. «Aga see ei jäänud minu ainsaks kokkupuuteks Soomega.» 

Praamiga kooli 

Nüüd elab Anna Tallinnas ja lisaks kontoritööle läbib viimast õppeaastat enamasti kaugõppes. Kord nädalas sõidab ta ühele kursusele üle Läänemere ülikoolilinnakusse. Täielik kaugõpe pole võimalik, sest kursusel on oma osa praktilisel tööl: tuleb ehitada ja koostada oma kätega erinevaid elektriprojekte. «Igal kolmapäeval heliseb mu äratuskell juba kell neli hommikul ja praam Soome väljub kell kuus. Kuigi mu loeng on päeval, jõuan ma koju alles veidi pärast südaööd, sest tagasisõidulaev väljub õhtul kell kümme.» Kuigi loengud kestavad vaid mõne tunni, venivad laevasõitude ja logistika tõttu Anna koolipäevad 20-tunnisteks. 

«Samas ei ole ma nõus oma tööst Tallinnas kohe kindlasti loobuma,» selgitab Anna. «Mul on veel alla aasta jäänud, et kraad kätte saada, see tuleb lihtsalt ära teha,» annab ta teada, et tegu pole kohe kindlasti allaandjaga. «Eriti pimedal ajal on see muidugi kurnav, tihti olen veel järgmiselgi päeval väsinud. Kuid see kõik on olnud minu enda valik.» 

Kurbus olemata jäänud tudengielu pärast 

Annal on veidi kahju, et pandeemia ja praeguse elusituatsiooni tõttu ei saanud ta kunagi korralikku tudengielu kogeda. «Tore oleks ülikoolilinnaku lähedal elada ja tudengi igapäevaelu tunda.»

Kui palju pendeldamine maksab? 

Paljud on Annalt küsinud, kas pidev kahe riigi vahet reisimine pole tudengile kallis. Anna on kulud hoolikalt välja arvutanud:

  • Trollisõit Tallinna sadamasse on 0 eurot, sest Tallinna ühistransport on linlastele tasuta
  • EckeröLine edasi-tagasi praam Tallinnast Helsingisse 17 eurot
  • Helsingi piirkonna ühistranspordi metroopilet Aalto Ülikooli ja tagasi kokku 5.60 eurot või päevapilet 8 eurot
  • Takso Tallinna sadamast koju maksab umbes 6 eurot. 

Taksosõit on vajalik, sest nii hilisel ajal ühistranspordiga enam koju ei saa. 

Kokku maksab iganädalane Soome külastus umbes 114,40–124 eurot kuus. Summa ei sisalda päeva toidukordi, mida Anna sööb kohvikutes, ülikooli sööklas või praamil. Selline elu on üsna võrdne tudengieluga Eestis, kui kodu ja ülikool asuvad erinevates linnades. 

«Kuigi külm ja pime pole minu teema, tuletavad reisid teistesse lõunapoolseimatesse riikidesse alati meelde, kui väga ma armastan Soomet ja Põhjamaid: kultuuri, inimesi, keskkonna puhtust ja turvalisust,» lausub õnnelik ja tubli naine lõpetuseks. 

Märksõnad
Tagasi üles