R, 9.12.2022

Iraani meeleavalduse sümboliks saanud noor naine tapeti

Ele Kalda
, reporter-toimetaja
Iraani meeleavalduse sümboliks saanud noor naine tapeti
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 2

Iraani relvajõud tulistasid surnuks 20-aastase naise, kes oli saanud Iraani meeleavalduse sümboliks. Hadis Najafi sai hüüdnimeks hobusesaba-tüdruk, kui lühike video, kus ta enne protestiga liitumist oma blondid juuksed hobusesabasse seob, äärmiselt populaarseks sai.

Pühapäeva õhtul kinnitati, et Najafi on surnud. Talle oli tulistatud kokku kuus kuuli rinda, näkku ja kaela. Sotsiaalmeedias tunnustatakse vaprat naist:

«20-aastane Hadis Najafi – järjekordne Iraani islamirežiimi ohver.»

«Tema nimi oli Hadis Najafi, ta oli 20-aastane tüdruk, julge ja vapper. Ta tapeti Karaj linnas kuue kuuliga. Ta oli ainult 20-aastane. Lausu ta nime.»

Esmaspäeval oli kümnes järjestikune protestiöö pärast 22-aastase kurdi naise Mahsa Amini surma 16. septembril – kombluspolitsei pidas naise kinni ja väidetavalt peksis hijabi-reeglite eiramise eest surnuks. Tema surm vallandas üleriigilise vastuseisu Iraani konservatiivsetele seadustele, mille järgi peavad naised avalikus kohas kandma hijab'i. Ametlikult on rahutustes hukkunud vähemalt 41 inimest, sealhulgas Amini.

Iraani kombluspolitsei arreteeris Amini 13. septembril ning ametiasutused väidavad, et naine langes koomasse ja suri südameataki tagajärjel. Pealtnägijad aga vaidlustavad selle versiooni, väites, et nad nägid, kuidas politsei noort naist peksis.

Tema isa Amjad Amini ütles BBC Persiale, et tütre surnukehal olid verevalumid jalgadel ning kinnitas, et tal polnud südamega mingeid probleeme. «Nad valetavad. Nad räägivad valesid. Kõik on vale... ükskõik kui palju ma ka ei anunud, nad ei lasknud mul tütart näha,» ütles härra Amini.

Kohalik meedia väidab ka, et nad said Amini kolju kompuuteruuringu tulemused, mis näitasid koljumõra, ajuverejooksu ja -turset. Aruandes öeldi, et «raske trauma» näib «kinnitavat tema perekonna ja arstide varasemaid kirjeldusi selle kohta, et teda on mitu korda pähe löödud».

Vastuseks protestijatele püüdis Iraani valitsus rakendada üleriigilist internetiühenduse sulgemist, lülitades välja ka sellised platvormid, nagu Instagram ja WhatsApp. Facebook, Twitter ja YouTube on juba aastaid blokeeritud, vahendab news.com.au.

Märksõnad
Tagasi üles