Pea kõik uued moesuunad saavad alguse kellestki, kes julgeb. Piisab kui see inimene on tuntud ja avalikul areenil. Tehtu üllatab. Enamik hurjutab, mõni kiidab. Kuid see ei loe!
Uue vabaduse seeme on mulda pandud. Mõne aja pärast leidub alati ka neid, kes järele teevad. Just nii juhtus seelikutes meestega.
Tänane «Ringvaade» noppis üles ehk enim kirgi kütva moeteema - seelikutes mehed. Mis imelik trend see on, kust see tuli ja kas see päriselt ka ikka kanda kõlbab? Julge ja mehelik mees Hannes Hermaküla võttis ette ulja avantüüri ja pani endale seeliku eetris selga. Aga suur oli teletähe üllatus kui selgus, et seelikus ei saagi päris sama suvaliselt istuda ning hoogsas kaares jalga põlvele lennnutada nagu tavaliselt.
Kust sellline trend ilmus? Mis on selle taust? Üllatav on see, et neid mehi pole maailmas mõni üksik, vaid sääre välgutajaid luusib korraga nii siin kui seal. Neid on näha nii estraadilaval, punase vaiba üritustel kui seltskonnaelus. Sotsiaalmeedia uljaspeade ridades, kes tähelepanu nimel alati valmis intrigeerima, on aga seelikuvendi lausa terve rügemendi jagu.
Uue põlvkonna moetalendid reageerivad igasugustele soolistele riietumispiirangutele kahel viisil. Esimene variant - kergitavad kulmu nagu oleks tegu arusaamatute ja ebavajalike reeglitega, millest nemad küll lähtuda ei plaani. Neid poleks vabade hingede jaoks otsekui olemaski. Või teine variant - asuvad võitlusse. Mõlemad reaktsioonid mõjuvad tegelikult meie ühiskonnale hästi - avardavad, julgustavad ja külvavad uusi vabadusi ning suuremat sallivust.
Suure murrangu saatsid korda Itaalia esindajad Eurovisioonil - Mahmood ja Blanco. Seelikud, slepid, sillerdavad pärlid, läbipaistvad pinnad - kõik läks käiku. Ja nägi kahe julge mehe seljas imehea välja.
Eesti moedisainerid on tihti ajast ees. Selle suurepäraseks näiteks on meie tipptegija Tiina Talumees, kes kavandab reeglina küll naistele, kuid meeste maailma põigates luges ta kohe tulevikutuuli. Jah - seelikus mehed on seksikad! Talumees teadis seda juba viis aastat tagasi. Vaata ja veendu ise:
Konservatiivsemate vaadetega härrad võivad aga samuti rahulikult hingata - uued vabadused pole sugugi uued veidrad reeglid. See, et mehed tohivad täie õigusega seelikuid kanda ei märgi vähimalgi määral kohustust seda teha. Kui ei taha, ära kanna! Vabalt võib püksisäärtesse edasi jääda. Õnneks on mood needki mugavalt laiaks muutnud. Siit leiad moeloo, kus on uusi kantavaid ideid, aga ka hulgaliselt praktilisi asju.
Milline oli Hannes Hermaküla hinnang seeliku kandmise kogemusele? «Ma tunnen ennast väga veidralt ja imelikult selle seelikuga. Ainuke asi, mis on mõnus, on see, et tuul käib läbi nii nagu ta tavaliselt ei käi läbi.»
Milline põnev ajalooline lugu peitub sellisel moel riietuvate härrade seelikuserva all? «Ringvaade suvel» sai selle teada. Nagu muutuvad ajad, nii muutuvad ka vaated ning arusaam mehelikkusest. Antiigi oraatorite meelest oli solvav ja imelik hoopis pükse kanda, riietuda «nagu barbarid». Kaunilt toogavolte lainetada oli seevastu kõrgelt hinnatud meheliku mehe oskus. Nii et kõik sõltub varasemast kogemusest ja taustsüsteemist. Seelikus mees, kes seda Hannes Hermaküla kombel enesekindlalt kannab, ei pane ohtu ei oma väärikust ega mehelikkust.