N, 29.09.2022

Naine või mees? Aga mis tähtsust sellel on?

Kathleen Loss
, suvereporter
Naine või mees? Aga mis tähtsust sellel on?
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 3
Måneskin
Måneskin Foto: AFP / Scanpix
  • Androgüünne mood on tulnud selleks, et jääda.
  • Suurimad võitjad on mehed – nende stiilivõimalused avarduvad märgatavalt.
  • Stiil ei määratle kandja soolist identiteeti, vaid esteetilisi eelistusi.

Naiste- ja meestemoe piirid on hakanud hägustuma ning androgüünne riietusstiil hakkab jõudma massidesse. Arvestades ühiskonna sotsiaalset edasiminekut, võib vaid oletada, et tegemist pole mööduva trendi, vaid uue püsiva suunaga moemaastikul.

Mis on androgüünsus?

Androgüünne stiil viitab riietele ja aksessuaaridele, mis ei seostu tüüpiliste soonormidega. Üks levinumaid valearusaamu on, et androgüünne stiil kirjeldab kandja soolist identiteeti, kuid see pole tõsi. Terminit kasutatakse vaid välimuse kohta.

Androgüünne mood
Androgüünne mood Foto: Shutterstock

Androgüünselt riietuvad inimesed püüavad vältida oma stiilis ühe soostereotüübi järgimist ning kombineerida elemente mõlemast.

Oskuslikult stiliseerides on tulemuseks unikaalne, autentne ja stiilne välimus, mis pole mehelik ega naiselik.

Androgüünne mood
Androgüünne mood Foto: Shutterstock

Androgüünse stiili põhielemendid

Androgüünset stiili eristab tavapärasest väiksem rõhuasetus figuurile. Kui seda ka tehakse, siis mitte soolisi erisusi esile tuues. Eesmärk on varjata kurve, mistõttu sageli välditakse liibuvaid riideid.

Meheliku kehatüübi puhul on soovituslik kanda pehmemaid kangaid, näiteks siidi, pitsi, satiini või sametit. Naistel, kelle eesmärk on androgüünselt riietuda, tasuks aga kanda oversized-lõikeid ja raskemaid materjale, näiteks tviidi või nahka.

epa09934693 Mahmood and Blanco of Italy arrive for the opening ceremony of the Eurovision Song contest in Turin, Italy, 08 May 2022. The 66th annual Eurovision Song Contest (ESC 2022) will have two semi-finals, held at the PalaOlimpico on 10 and 12 May, and a final on 14 May 2022.  EPA
epa09934693 Mahmood and Blanco of Italy arrive for the opening ceremony of the Eurovision Song contest in Turin, Italy, 08 May 2022. The 66th annual Eurovision Song Contest (ESC 2022) will have two semi-finals, held at the PalaOlimpico on 10 and 12 May, and a final on 14 May 2022. EPA Foto: Alessandro Di Marco

Peaaegu sama oluline aspekt androgüünse stiili juures on õige värvivalik. Klassikaline androgüünne look on küllalt tihti üles ehitatud neutraalsetele toonidele: eelkõige mustale, valgele ja halli varjunditele. Sageli kantakse ka maalähedasi toone.

Androgüünne mood
Androgüünne mood Foto: Shutterstock

Mõjutusi moemaailmast ja kuulsustelt

Viimaste aastate jooksul on jõudnud androgüünne mood ka haute couture'i ja rahvusvaheliste kuulsuste garderoobi. Nii Max Mara uus kampaania kui ka Vogue'i aprillikuu number keskendusid sooliste tunnuste eiramisele.

LAS VEGAS, NEVADA - APRIL 03: Billie Eilish performs onstage during the 64th Annual GRAMMY Awards at MGM Grand Garden Arena on April 03, 2022 in Las Vegas, Nevada.   Matt Winkelmeyer/Getty Images/AFP
== FOR NEWSPAPERS, INTERNET, TELCOS & TELEVISION USE ONLY ==
LAS VEGAS, NEVADA - APRIL 03: Billie Eilish performs onstage during the 64th Annual GRAMMY Awards at MGM Grand Garden Arena on April 03, 2022 in Las Vegas, Nevada. Matt Winkelmeyer/Getty Images/AFP == FOR NEWSPAPERS, INTERNET, TELCOS & TELEVISION USE ONLY == Foto: Matt Winkelmeyer/AFP

Samuti on mitmed kuulsused sellise riietusstiili omaks võtnud. Näiteks avaldub teismeliste iidoli Billie Eilishi naiselik identiteet kõige paremini, kui ta outfit'id jäävad naistemoe stereotüüpidest väljapoole. Seega leiab Eilishi garderoobist nii naiselikke aksessuaare kui ka meheliku lõikega riideesemeid ja tosse.

Mullu Eurovisioonil tuule tiibadesse saanud bänd Måneskin on muutunud fenomeniks suures osas just oma meeldejääva väljanägemise tõttu. Bänd on toonud tagasi moodi rokile omase androgüünse esteetika ning lisanud sinna uusi elemente.

Itaalia bänd Måneskin võitis lauluga «Zitti E Buoni» Eurovisiooni. Üllataval kombel pöörati sellele enamasti seda lauluvõistlust ignoreerivas muusikamaailmas tähelepanu.
Itaalia bänd Måneskin võitis lauluga «Zitti E Buoni» Eurovisiooni. Üllataval kombel pöörati sellele enamasti seda lauluvõistlust ignoreerivas muusikamaailmas tähelepanu. Foto: Vianney Le Caer

Måneskin julgustab maailma rohkem enda välimusega eksperimenteerima: muusikute garderoobist leiab nii romantilisi pitsisatsilisi pluuse kui ka ekstsentrilisi nahast pükstükke. Ehete ilu peitub sageli nende kuhjamises, kuid selliselt maitsekat lõpptulemust saavutada on omaette kunst. Måneskin valdab seda aga suurepäraselt, kombineerides õrnu pärleid jõuliste religioossete ehetega. Mainimata ei saa ka jätta, et bändi meesliikmed kannavad regulaarselt nii seelikuid kui kleite.

Androgüünne mood
Androgüünne mood Foto: Shutterstock

Androgüünne mood Eestis

Eestiski on mitmeid potentsiaalikaid disainereid, kes on enda loomingusse sooneutraalsust ja androgüünsust lisanud. Üks tähelepanuväärsem neist on disainer ja COSi visuaalne saadik (visual ambassador) Tauri Västrik, kes pöörab oma loomingus tähelepanu gender-fluid-esteetikale, mis oleks muu hulgas keskkonnasõbralikult teostatud.

Naiselik ja poisilik koos ehk uutmoodi mehelik, Tauri Västrik.
Naiselik ja poisilik koos ehk uutmoodi mehelik, Tauri Västrik. Foto: Erlend Štaub/TFW

Moeloojale on omased julged abstraktsed digimustrid ja kangajääkidest loodud ülerõivad. Kollektsioone luues on Västrik inspiratsiooni ammutanud kultuuriliste mõjutustega soolisest identiteedist ja oma lapsepõlvest ning disainiesteetika kujundamisel võtnud orientiiriks kehtivate sooväärtuste reeglid ja piirangud.

Rahvusvaheliselt on androgüünne mood juba mõnda aega laineid löönud. Eks näis, kui hästi Eesti üldsus uue suuna vastu võtab.

Androgüünne mood
Androgüünne mood Foto: Shutterstock
Märksõnad
Tagasi üles