- Paljud LGBT+ kogukonna liikmed võitlevad siiani õiguse eest üldse elus olla.
- Kas peab tingimata olema tegu kurva ja traagilise looga, mille lõpus keegi tingimata sureb?
- Ajaloos juhtunust tuleb teadlik olla ning sellest õppida.
«Ma leian, et naermine ning muusika käivad inimeste harimisega käsikäes,» ütleb ajaloolane Eric Cervini. Tema eesmärk on jagada laiema avalikkusega inimlikke lugusid, mis mitte kuidagi ei mahu heteronormide alla.
Pride ehk LGBTQ+ kogukonda tähistav ning neile teiste kodanikega võrdsete õiguste tagamise eest võitlemisele pühendatud uhkusekuu juuni on küll selleks aastaks läbi, ent see ei tähenda, et seksuaal- ning soovähemused seetõttu kuhugi kaoksid. Vastupidi - elame me ju kogu aeg täpselt samas ühiskonnas, hingame sama õhku ning tunneme samamoodi elust rõõmu nagu need, kes vikerkaarelipu alla ei koondu.
Tihti saavad LGBTQ+ kogukonda puudutavad teemad juunis ka rohkem kõlapinda ning eetriaega, seda nii leheveergudel kui ka televisioonis. Üks sellistest kanalitest, mille kavasse kväärkogukonda (kväär - ingl. queer) puudutavat sisu lisandus, on Discovery+, kus linastus eelmisel kuul ka üks uuemaid populaarteaduslikke dokumentaalsarju, The Book of Queer (ingl. Raamat kväärindusest), mida ka Eesti televaatajatel võimalik näha on.
The Book of Queer näol on tegemist 5-osalise dokumentaalsarjaga, mis räägib sellistest ajaloolistest isikutest, kellest me tõenäoliselt üht-teist koolitundides kuulnud oleme, ent kes ei mahtunud ühiskonna heteronormatiivsetesse raamidesse: Vana-Kreeka poeet Sappho, valitseja Alexander Suur, Suurbrittannia kuningas James, revolutsionäär Jeanne d'Arc, Egiptuse vaarao Ehnaton, kunstnikud Leonardo Da Vinci ja Michelangelo, teadlane Alan Turning, presidendiproua Eleanor Roosevelt, tantsija Josephine Baker ning aktivistid Sylvia Rivera, Harvey Milk ja Marsha P. Johnson.
Lühikese intervjuu käigus õnnestus mul rääkida The Book of Queer looja ning kväärajaloolase dr. Eric Cerviniga, kes rääkis sarja sündimise tagamaadest ja inspiratsioonist, oma uurimistööst LGBTQ+ ajaloo teemal ning sellest, miks on tähtis neid lugusid tänapäeval rääkida.