Kõike suurejooneliselt! Selline võiks olla parim stiilisoovitus suveks, millele kirjutavad alla Eesti moemaastiku kolm kirkamat talenti.
Aldo Järvsoo, Karolin Kuusiku ja Tanel Veenre ühine moevaatemäng «Miraaž» Tallinna Lennusadamas rabas nii ideede tulva, massiivse vormi kui ka enneolematult kirka värviga. Samavõrra arvukat moepublikut pole Eestis mitme aasta jooksul nähtud – enam kui tuhat inimest oli kohale tulnud, et värvimöllust osa saada.
Piisab paarist näitest, et kolmapäevast meeletu laenguga moepillerkaari illustreerida.
Sellest materjalist, millest Järvsoo teeb ühe varruka, teeks kokkuhoidlik naine terve kleidi. Veenre võtab kõige puhtama juveelitooni, paneb selle kõrvale teise samaväärselt särava ning ujutab selle energiaga üle terve voogava siidkostüümi. Kuusik aga paneb korsaarid, kroonitud pead ja kitsekesed läbisegi modernselt minimalistlikku raamistusse. Seda kõike oli palju.
Aga läbi on aeg, mil mood oli lihtsalt midagi praktilist ja neutraalset. Täna ootame, et rõivad päeva õnnelikumaks muudaks ja meeleolu puhta elurõõmuga tangiks. Aeg on liiga karm, et kanda igavaid asju. Elagu ülevoolava fantaasia suvi!
Kuusik möllas muinasjuttudes
Karolin Kuusiku eelmisest kollektsioonist on möödas kaheksa aastat. Seetõttu on loogiline, et inspiratsioonipagas uue loomiseks oli meeletu. Kuusik mõtles kollektsiooni luues paljudest inimestest, sealjuures oma eluperioodidele.
«Seal oli isegi palju ajastuid koos, oli paras pähkel seda lavale panna,» tunnistas endale stilistina nime teinud disainer.
Näiteks olid siidkleitidel ilutsevad kitsekesed mälestus disaineri lapsepõlve unenäost. Ta tõi eraldi välja moe funktsionaalsuse – enim kasutust leiavad lillemotiiviga pusad ja T-särgid. Kuid ka kõige pöörasematele moeviguritele leidub alati kandjaid.
Järvsoo jaoks pole halli massi
Aldo Järvsoo lähtus moevaatemängu luues Kadrioru lossi lilleaiast, kuhu see alguses planeeritud oli. Riiete abil püüdis ta edasi anda pargi mõnusat meeleolu, stiilset jalutamist.
«Aga inimesed panevad end jalutama minekuks ilusti riidesse,» lisas disainer.
Järvsoo arvates ei peaks olema igavalt riietatud inimest – igaüks võiks proovida julgeid värve, lopsakaid barokseid vorme ja tuletada pärast pikka kodus istumist meelde, milline nauding on end ilusti riidesse panna ja inimeste sekka minna. Disainer soovitab kanda sel suvel pastelseid värve ja mängida suurte vormidega. Millal siis veel, kui mitte suvel!
Veenre loob seda, mis hing ütleb
Veenre kollektsioonis särasid laval kirevad värvid – erksad värvid sümboliseerivad vabadust ja energiat. Veenre on orgaaniline looja, ta usaldab inspiratsiooni ammutades asjade loomulikku kulgu. Näiteks üllatus moelooja kangastega eksperimenteerides, kui jalustrabavaid värvikombinatsioone on olemas.
Vaieldamatult ühed tähelepanuväärsemad detailid terve moelavastuse juures olid 3D-printeriga valmistatud aksessuaarid. Selle imemasinaga tegi Veenre tutvust vaid neli kuud tagasi, nüüd uriseb see ateljeenurgas «nagu uus koduloom». Veenre nentis tänulikult, et Eesti rahva armastus värvide vastu on iga tema kollektsiooniga aina süvenenud.
«Värve kandvad inimesed on nagu helkurid – elu on turvalisem, aga pättust ei saa ka teha. Kõik on näha. See sunnib olema ausam,» põhjendas ta.
Moepublik sai võlutud
Kunstiakadeemia moekateedri juhi Piret Pupparti jaoks oli suurim üllataja Kuusik, kes oma neoonbarokse kollektsiooniga silmapilkselt ära võlus. Üks meeldejäävaim komplekt oli roosa täpiline pintsak ja seelik ning selle juurde kuuluv peaehe.
Disainer Kristin Liiase jaoks peitus üllatusmoment Veenre loomingus, eeskätt kudumites ja 3D-prinditud detailides. Stilist tõi välja Järvsoo kangad ja värvid ning moelooja oskuse luua riideid, mis sobivad ka vormikamatele naistele kui valatult.