R, 9.12.2022

HEA UUDIS ⟩ Aiatööd võivad vähendada enneaegse surma riski

Triin Palmipuu
, naine.postimees.ee reporter-toimetaja
Aiatööd võivad vähendada enneaegse surma riski
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Aiatööd
Aiatööd Foto: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Uue uuringu kohaselt võivad lihaseid tugevdavad tegevused aidata vähendada inimese enneaegse surma riski.

Lihaseid tugevdavaid tegevusi nagu raskuste tõstmine, vastupidavustreening või aiatööd, sealhulgas kaevamine ja riisumine igal nädalal 30–60 minutit, on seostatud enneaegse surma ja mõnede tõsiste haiguste riski vähenemisega.

Teadlaste sõnul saavad inimesed kõige rohkem kasu, kui nad osalevad aeroobsetes ja lihaseid tugevdavates tegevustes.

Ühendkuningriigi kehalise aktiivsuse juhiste kohaselt võivad lihaseid tugevdavad tegevused hõlmata raskete ostukottide kandmist, joogat, pilatest, tai chi-d, raskuste tõstmist, harjutusi, mis kasutavad teie enda keharaskust, nagu kätekõverdused ja istesse tõusud, rasked aiatööd, nagu kaevamine, laste tõstmine ja süles kandmine.

Täiskasvanutel on soovitatav teha vähemalt kahel päeval nädalas tugevdavaid tegevusi, mis koormavad kõiki peamisi lihasrühmi, ning osaleda iga nädal vähemalt 150 minutit mõõduka intensiivsusega tegevuses.

Teadlased leidsid, et «maksimaalne» kasu kaitseks varajase surma ja mõnede peamiste haiguste eest ilmnes siis, kui inimesed osalesid igal nädalal 30–60 minutit lihaseid tugevdavas tegevuses.

Täiendav analüüs näitas, et suurem kasu saavutati siis, kui inimesed osalesid nii lihaseid tugevdavas kui ka aeroobses tegevuses, nagu kiirkõnd, sörkimine või jalgrattasõit.

Uuringu autorid kirjutasid: «Lihaseid tugevdavaid tegevusi seostati 10–17% väiksema SVH, koguvähi, diabeedi, kopsuvähi ja kõigi põhjuste suremuse riskiga täiskasvanute seas, sõltumata aeroobsest tegevusest.»

«Maksimaalne riski vähenemine kõigist põhjustest põhjustatud suremuse, südame-veresoonkonna haiguste ja kogu vähi tekkeks saavutati ligikaudu 30–60 minutiga nädalas lihaseid tugevdava tegevusega.»

Nad lisasid: «Lihaste tugevdamise ja aeroobsete tegevuste kombineeritud tegevus oli seotud kõigi põhjuste, CVD ja vähi üldise suremuse väiksema riskiga.»

Märksõnad
Tagasi üles