Aprillis 1940 laastas Euroopat Teine maailmasõda. Kõigi suureks üllatuseks okupeerisid Saksa väed lõpuks ka Norra kuningriigi. Kroonprintsess Märtha võttis oma lapsed ning pages sõja eest kõigepealt Rootsi, seejärel aga Ameerika Ühendriikidesse, kus tal tekkis lähedane suhe president Franklin Rooseveltiga.
Norra kroonprintsess Märtha Sofia Lovisa Dagmar Thyra sündis 28. märtsil 1901. aastal Stockholmis Rootsi prints Carli ja Taani printsess Ingeborgi tütrena. Ta kihlus Norra kroonprints Olaviga 1928. aastal Amsterdamis ning ümbritsevad nägid seda mitte ainult poliitiliselt hea sobinguna, vaid ka tõelisel armastusel põhineva liiduna.
Märtha oli populaarne ja armastatud kuningapere liige. Aasta 1939 külastasid Märtha ja Olav Ameerika Ühendriike, kus lõid soojad sidemed president Franklin D. Roosevelti ja tema naise Eleanoriga. See sõprus sai hiljem Märtha elus väga oluliseks.
Põgenemine sõja eest
Teise maailmasõja lähenedes kutsus Märtha Norra naisi üles mobilisatsioonitöösse panustama. Olav ja Märtha võtsid sõjaohtu tõsiselt ja nägid Hitleris suurt ohtu – seda hoolimata valitsuse pigem leigest suhtumisest. Neil aga oligi õigus – Saksamaa väed tungisid Norra aprillis 1940. Kuningapere läks eksiili lumisel ja külmal talvel, natsiväed tihedalt kannul. Olav jäi kaitsma kodumaad.
«Tema olukord oli meeleheitlik,» kirjeldab Sofia Helin, rootsi näitlejanna, kes kehastab Märthat draamasarjas «Atlantic Crossing» (eesti k Atlandi ületamine). «Ta ei teadnud, kas tal on enam kodumaa alles. Kas tal on koht, kuhu tagasi pöörduda ja mees, kes on elus.»
Sarjas jälgitakse Märtha elu viie aasta jooksul ning see loodi kolme riigi – Norra, Rootsi ja USA – koostöös. President Roosevelti kehastab meile «Seks ja linnast» tuntud Kyle McLachlan.
Kroonprints Olavil ja kuningas Haakonil õnnestus lõpuks küll Londonisse põgeneda, kuid Märtha pidi Rootsist lastega Ameerikasse edasi liikuma, kuna rootslased nägid temas oma neutraalsusele ohtu.