Skip to footer
Päevatoimetaja:
Ele Kalda
Saada vihje

Viis üllatavat põhjust, miks võivad õudusunenäod sulle hoopiski kasulikud olla

Viis üllatavat põhjust, miks võivad õudusunenäod sulle hoopiski kasulikud olla

Õudusunenäod pole üldiselt kellegi lemmikud. Üllatus-üllatus, aga need õõva tekitavad mälupildid võivad mitmes mõttes meie vaimsele tervisele hoopiski kasulikuks osutuda.

Ilma pikema jututa toome sinuni mõned põhjused, miks õudusunenäod võivad sulle hoopiski kasuks tulla, vahendab veebileht Insteresting Engineering.

Õudusunenäod võivad sind «paremaks muuta»

Erinevad teaduslikud uuringud on näidanud, et õudusunenägude nägemise puhul võib inimese teadvus selle hoopis teistpidi pöörata. Seda nii, et nende nägemine aidata sul paremini stressi ja ärevusega toime tulla. Unenägudes oma sügavamate ja süngemate hirmudega silmitsi seismine võib aidata sul päriselus hoopiski teistmoodi toimida. See võib kõlada küll üsna hirmutavana, kuid pärast ärgates õudusunenäole tagasi mõeldes võib see sind sarnastes hirmsates olukordades kergemini õigete otsusteni juhatada ning hirmu vähendada. Üks asi, mida selle juures kindlasti meelde peaksid jätma, on see, et kohtle õudusunenägusid kui detaile sinu minevikust, mitte olevikust. Vaid nii ei tekita need sulle lisastressi. Teadlased usuvad, et see võimaldab sul õudusunenägudega edaspidi kergemini toime tulla, neid päriselus toimuvast eristada ning emotsionaalselt lahti öelda.

Luupainajad on kasulikud sinu füüsilisele tervisele

Õudusunenägude teine eelis on seotud sinu füüsilise tervisega. Need kipuvad tekkima REM-une ajal, ajal, mil verevool ajus väheneb ning suunab verd edasi lihastesse ning muudesse elutähtsatesse kehasüsteemidesse. Uuringutest on selgunud, et see võimaldab elunditel ja muudel kudedel päeval tehtud pingutustest paremini taastuda ning mõjutab sinu kasvu, stressihormoone, immuunsüsteemi, südant ja vererõhku positiivselt. Kuna see kõik toimub sinu kehas magamise ajal, on eriti oluline, et viibiksid une ajal võimalikult palju REM-unefaasis. Seega.. ehkki õudusunenäod pole eriti meeldivad kogemused, siis sinu kehale ja verevarustule on neist siiski kasu.. eriti pikemas perspektiivis.

Luupainajad on omamoodi ohutreening

Vastavalt neuroteadlaste poolt tehtud uuringutele, võivad õudusunenäod treenida sinu keha võimalike reaalsete ohtudega silmitsi seismiseks. Sarnaselt esimesele punktile, võivad õudusunenäod aidata sul potentsiaalselt ohtlikke olukordi enne tegutsemist päevasel ajal «läbi mängida». Selle tõestamiseks tegid teadlased ka testi, mille käigus palusid 18 vabatahtlikul magada kandes EEG-peakompelkti. Seejärel äratasid teadlased neid mitu korda öö jooksul üles, et esitada neile rida küsimusi nende unenägude kohta. Võrreldes teavet unenägude kohta, millega kaasnes hirm, suutsid nad enne ärkamist kaardistada vabatahtlike ajutegevuse. Muu hulgas leidsid nad, et hirmutavate unenägude ajal olid vabatahtlike kaks ajupiirkonda eriti aktiivses tegevuses. Esimene neist on seotud päeva jooksul kogetud emotsionaalsete reaktsioonide tuvastamise ja hindamisega. Teine aga vastutab keha ettevalmistuse füüsiliste reaktsioonide tajumise osas.

«Unenägusid võib pidada ettevalmistuseks meie tulevaste reaalsete reaktsioonide tajumisel ning nad võivad meid tõepoolest ette valmistada tegelikele meid ärkvel olles ümbritsevatele ohtudele vastu astumiseks,» ütles Genfi ülikooli haiglate unemeditsiinikeskuse vanemõppejõud ja juhtivteadur Lampros Perogamvros.

Õudusunenäod võivad aidata sul mõista enda allasurutud emotsioone

Mõned teadlased usuvad, et õudusunenäod võivad aidata sul mõista ning analüüsida mõnda allasurutud emotsiooni, mida püüad oma mälust kustutada. REM-une staadiumis õudusunenägusid nähes on sinu aju supressioonisüsteemid lõdvestunud ning emotsioonikanalid avatud. See annab sulle enneolematu võimaluse mõtiskleda asjade üle, mida püüad maha suruda. «Unenägude ja õudusunenägude tõlgendamine pakub ainulaadset võimalust mõtiskleda asjade üle, mida võime üldiselt proovida maha suruda või saada oma alateadvuse kohta paremat ülevaadet. Kasuta oma õudusunenägusid sügava teekonna tegemiseks läbi oma emotsionaalse «maastiku»,» sõnas juhtivteadur.

Õudusunenäod on omamoodi loomulik «kokkupuuteteraapia»

Lisaks eelnevale on teadlased uskuma hakanud, et õudusunenäod võiksid olla nende jaoks üks «kokkupuuteteraapia» vormidest. Eriti usuvad neisse teadlased, kes on ise oma elus tõelisi traumasid kogenud. Psühhiaatrite arvates on tegemist patsientide foobiate ravimise kõrgem tasand. See aitab paljastada turvalises keskkonnas järk-järgult kellegi sügavamaid hirme. Selline teraapia aitab aeglaselt patsiendil hakata oma foobiaga hakkama saama ning nende sõnul toimivad õudusunenäod samamoodi. Eriti kehtib see väga häirivate sündmuste ja õudusunenägude kohta. Paratamatult soovivad inimesed nii foobiatega kokku puutudes kui ka õudusunenägude «põhisündmuste» keskel ärgates sellest situatsioonist kiirelt väljuda, kuid alati tasub need siiski enne läbi analüüsida.

Kommentaarid
Tagasi üles