Nippe, kuidas D-vitamiini toidulisandina tarbimisest maksimaalselt kasu saada, jagab Ülemiste Tervisemaja SYNLABi laboriarst dr Anneli Raave-Sepp.
1. Valge tablett vs õlikapsel
Kuna D-vitamiin on rasvlahustuv vitamiin, siis tuleks eelistada õlikapsleid, spreid või tilku. Niinimetatud «valgest tabletist» ei omasta me D-vitamiini kuigi hästi.
Alati ei pruugi ka erinevate firmade õlikapslid sobida. Näiteks võib juhtuda, et inimese seedetrakt ei suuda õlitilga ümber olevat kapslit lagundada ja seetõttu ei saada ka vitamiini kätte. Vaid vere D-vitamiini taseme regulaarsel jälgimisel on võimalik välja selgitada, milline preparaat sobib ja tagab piisava vitamiini taseme veres.
2. Liiga palju D-vitamiini on sama halb kui D-vitamiini defitsiit
Optimaalne D-vitamiini tase on >75 nmol/l, parim, kui tase jääb 80-125 nmol/lvahele, sportivatel inimestel kuni 150 nmol/l. Ja kuigi näiteks aastal 2018 oli meil erakordselt päikeserohke suvi, siis Eesti suurimas meditsiinilaboris SYNLAB teostatud analüüside alusel tuli kahjuks tõdeda, et mõned kuud hiljem oli paljudel testitutel D-vitamiini tase ikkagi alla optimaalse tulemuse. Tuginedes viimase aasta jooksul laboris teostatud D-vitamiini vereanalüüside tulemustele, esineb tervelt 70 protsendil D-vitamiini vähesus. Testitute keskmine D-vitamiini tase on 65 nmol/l, kusjuures 60+ vanuse keskmine on veelgi madalam, 63 nmol/l. Paraku on ka 10 protsenti testijatest tarbinud preparaate tõenäoliselt liiga palju, mistõttu nende D-vitamiini vereanalüüsi tulemus on tugevasti üle optimaalse. Üle- ja alatarbimine väljendub inimestel ühtmoodi – esineb pidev väsimus, pärsitud on füüsiline sooritusvõime, häiritud on luude, lihaste ning hammaste tervis ja lastel areng.