Emilie Sagée oli suurepärane õpetaja, kes asus 19. sajandi keskel tööle praeguse Läti alatel asuvas Liivimaa tütarlastekoolis. Enne seda oli ta 16 aasta jooksul vahetanud tööd lausa 18 korral ning koolirahvale tundus see imelik – õige pea selgus aga, miks see nii oli. Ning lugu osutus üsna kummituslikuks.
Öeldakse, et igal inimesel on kusagil oma teisik – doppelgänger, kes näeb välja täpselt nagu meie ise. Mõned inimesed on isegi sellega kokku puutunud: on sul ehk mõni sõber, kes väidab, et kohtas sind tänaval, kuigi sa tead kindlalt, et pole sel ajal seal kõndinud?
Geneetilise loterii tõttu võib juhtuda, et mõni inimene näeb sulle väga sarnane välja, kuid on ka olukordi, mida on märksa raskem seletada. Siin on üks kõige kõhedamaid sääraseid juhtumeid, mis ajaloost teada. Ning see leidis aset vaat et meie koduhoovis – seal, kus praegu asub Valmiera.
Õpetajanna kummitusliku kaaslasega
Emilie Sagée sündis 1813. aastal Dijonis, Prantsusmaal. Oma kutsumuse leidis ta õpetaja-ametis. Ta oli ilus, intelligentne, meeldiv ning kõik kinnitasid, et ka väga hea õpetaja.
19. sajandi keskel viis 32-aastase Emilie tee ta praeguse Läti aladele, Wolmari lähistele prantsusekeelsesse von Neuwelcke tütarlastepansionaati. Wolmarit tunneme me tänapäeval Valmierana. 1845. aastal õppis koolis neiu nimega Julie von Güldenstubbe, tänu kellele me seda lugu ka tänasel päeval jutustada saame. Julie oli parun von Güldenstubbe järglane ning kuna von Neuwelcke tütarlastekoolis õppisid Liivimaa aristrokraatide tütred, oli see talle just õige haridusasutus.
Koolielu sujus tavapäraselt, kuni ühel päeval juhtus midagi äärmiselt kummalist. Õpetajanna Sagée seisis tahvli ees, kui 13 tema klassi õpilast nägid – õpetaja kõrval seisab... tema ise. Kummituslik doppelgänger ehk teisik liikus samal viisil kui õpetaja. Õpetaja ise seejuures teisikut ei näinud ning nõnda asjad jäidki: kõik teised kujutist nägid, Sagée aga ise mitte kunagi.