Dagmar Hacker oli poetess Marie Underi tütar. Ema ja tütre erinevad iseloomud põhjustasid aastaid ägedaid konflikte, aga õnne, vabadust ja rahulolu ei toonud Dagmarile ka pastoriproua põli Saksamaal.
Artikkel on kirja saanud tänu Sirje Kiini lahkele loale kasutada tema publikatsioone Marie Underi teemal.
Marie ja Karolus
Marie Under pärines kooliõpetaja perest, kus ahtakesed majandustingimused sundisid kohe pärast kooli iseseisvat tööd otsima. Proovinud nii guvernandi kui poe kassapreili ametit, õnnestus Mariel saada viimaks oma vaimsetele huvidele vastav töökoht ajalehe Teataja toimetuses.
Veetleva noore daamina suutis ta segi ajada oma kaastöölise Eduard Vilde pea, kuid tema enda silm oli peatuma jäänud hoopis tänaval kohatud suurte pruunide põlevate silmadega, tumedate juuste ja «suursuguselt kahvatu palgega» pikakasvulisele noormehele, kellest hiljem selgus, et see oli tema koolipõlveaegse sõbranna Gusteli vend Karl Hacker.
10. veebruaril 1902. aastal astusid nad Oleviste kirikus abiellu. Karli isa oli pottsepp ja noormees ise töötas Saku õllevabriku laos. Karli ema oli ägedalt abielu vastu, lootes pojale paremat partiid.
Peatselt pärast abiellumist kolis noorpaar Moskvasse, kus Karl hankis raamatupidaja koha Singeri vabrikusse. Ei olnud sellel vastu vanemate tahtmist sõlmitud abielul ja Venemaale pagemisel muud põhjust, kui et pruut oli lapseootel. Isegi tütar Dagmar sai oma sünnisaladuse teada alles enne leeriminekut emalt saadud kirjast: «Kallis Dagy! Ma jutustan sulle ühe väikse saladuse. See on natukene naljakas ja natukene piinlik. Vaata, Amammat olen pidanud ma alati väga kartma. Kui nüüd sina sündisid, siis olin mina alles 19ne aastane ja kartsin teda veel enam kui praegu. Sa sündisid aga veidi varem. Et me aga Amammat kartsime, siis otsustasime papaga su sünnipäeva veidi edasi lükata – offitsiaalselt muidugi. Nii kirjutas siis papa Moskvast Tallinna, et sa oled sündinud siis ja siis (su senine sünnipäev), kuna su õige sünnipäev on aga 19nes August, uue stiili järgi 1ne September.»