Aino Kallas oli Tartu seltskonnas täiesti erakordne, aga ta jäi võõraks. Eestlased pidasid teda liialt suursuguseks, daamilikuks ja külmaks. Oli vaid üks mees, kes nägi läbi selle kooriku – see oli Juhan Luiga. Arst, publitsist ja kultuuritegelane, kahtlemata ilus ja tark mees, kel naisaustajaid murdu.
Aino kirjeldas teda järgmiste sõnadega: «Sensuaalsus ühenduses suure mõistusega, naudinguinimene mõtlejaga. Ta vaimukus paiskus esile säravate aforismidena. Kuigi ta ei olnud kõnemees, kuulati teda hinge kinni pidades. Armastuses oli ta kahtlemata suur kunstnik.»
Nende vastastikune sümpaatia jäi siiski maailma ja abikaasa eest varjatuks. Juhan Luiga sööbis tundeid ihaldava Aino Kallase verre nagu mürk, nii et naine pidi endale pidevalt hoiatavalt meelde tuletama: «Ma armastan Oskar Kallast.» Kuid abikaasade omavaheline mõistmine ei toiminud enam - Aino hakkas Oskarit tema rahulikkuse ja ettearvatavuse pärast pidama igavaks. Samas kui Luiga näol arvas ta olevat leidnud inimese, kes teda mõistis.
Luiga kolimine Tartust Tallinna 1908. aastal talitses nende suhteid, kuid ei muutnud läbikäimist olematuks. Aino otsis ikka võimalust kohtumiseks, kui sõitis Tallinna kaudu Soome vahet. «Niipea, kui ma teda näen, on kõik asjatu. Ma ei ole ta peale mõtelnud nädalate kaupa, aga niipea kui olen teda kohanud, ei tunne iseennast ära. Milline deemonlik tõmbejõud on sel mehel minu suhtes?»
Kuid teadasaamine, et «neid on mitu» oli kõige parem ravim. Ainot vihastas, et mees oli suhtunud temasse kui naisesse, mitte kui inimesse, tahtnud vaid meelitada abielurikkumisele. Kui Aino talle ühel kohtumisel seda ette heitis, paiskas Juhan Luiga kibestunult tema kohta: «Jajah, marmorisse raiutud kuju, killud ainult lendavad.» Suhe leidis oma otsa alles 1913. aastal, kui Luiga abiellus Erna Villmeriga.