Ja rääkides elustiilist...
Võib-olla olen mõelnud välja, millise elustiili ja elusihtidega partner oleks see õige. See on nagunii üksjagu riuklik teema, sest kas tegelikult ka ise tean, milline ma ise selles osas olen? Oletame, et kaaslaseks soovitakse kedagi, kes väärtustab väga suhet ja peret, on ühtaegu sportlik ja kultuurihuvidega – sest ennastki peetakse selliseks.
Kui aga ühe jaoks tähendab suhte väärtustamine näiteks kogu vaba aja veetmist kodus ja teine soovib pidutsemisega jätkata – ja pärast kodus puhata, ootab sealt rahu ja vaikust –, võib minna keeruliseks. Sportlik eluviis võib ühele tähendada igapäevaseid mitmetunniseid treeninguid, teisele vahel hea tuju korral jooksma või ujuma minekut. Kultuurihuviks võib üks pidada suurt raamatute lugemist, teine aga hoopis sagedasi kunstinäituse külastusi ja kolmanda meelest piisab selliseks tõdemuseks, kui kord suvel perega mõnd suvelavastust vaadata.
Väga mõistlik ootus on, et võimalik kallim saaks oma tunnete reguleerimisega hakkama. Oskaks oma emotsioonidest aru saada ja ei partsataks kõiki emotsioone valimatult välja ega – vastupidi – oleks pealtnäha nagu kivist, täiesti tundetu. Kui osavad olen emotsioonidega toimetulekul aga ise? Ega ma salajas oota, et tohin oma tundeid väljendada nii ehedalt, kui parasjagu tahan, või need hoopis välja lülitada, teine lihtsalt peaks suutma oma reaktsioone kontrollida, et minuga paremini toime tulla?
Või kui ootan, et partner räägiks avatult oma tunnetest, mõtetest ja soovidest, kas siis ise teen seda? Puudutagu see siis toidueelistusi või seksiga seotut. Ja üldse, mida see ootus tähendab, kas olen ikka päriselt valmis kuulma ka selliseid asju, mis mulle ei meeldi?
Nii kummaline kui see ka pole, isegi suhtevägivalla juures võivad ootused partnerile ja enda käitumine vastuolus olla. Kui partneri puhul on selge ja väga loogiline soov, et mingit füüsilist ega vaimset vägivalda tema poolt olla ei tohi, aga enda minevikus olevad seigad (olgu see kõrvakiil, uksel ees seismine, valusad solvangud või ähvardused ja manipuleerimine või muu) kirjutatakse hetkelise emotsiooni arvele, seda ei peeta olulisekski – on arvata, et plaanitav suhe võib minna väga koledaks.