Erinevatele plekkidele erinevad meetodid
Erinevad plekid mõjuvad eri kangastele igaüks isemoodi ning seetõttu on oluline teada, millise plekiga on tegu ja kuidas sellega toimetada. Jällegi on abiks kiirus – mida rutemini saab pleki eemaldamisega alustada, seda rohkem on lootust, et see kenasti ka välja tuleb.
«Igasugused happelised plekid, mis tulevad puuviljadest ja köögiviljadest, aga ka näiteks kohvist või teest, tuleb kohe panna külma vee alla ning seejärel pesta riideid võimalikult kiiresti kõige kuumema programmiga, mis on riideetiketil lubatud,» ütles Viidas.
Puuviljaplekkide puhul tuleb sedagi meeles pidada, et pesuvahend ei tohi sisaldada seepi, kuna see võib puuviljaplekid muuta jäädavateks. Samuti tuleb kohe pärast pesu kontrollida, et plekk on tõesti kadunud, sest kui kangasse jääb puuviljasuhkrut, muutub see triikimisel pruuniks ja igaveseks.
«Eraldi suur plekkide kategooria on niinimetatud proteiinipõhised plekid, nagu muda-, muna-, jäätise-, vere- ja higiplekid, mida saab eemaldada vedela pesupesemisvahendi, valge veini äädika ja sooja vee segus leotades ning pesumasinas pestes,» selgitas Viidas. «Selline leotuskombinatsioon justkui sööb valgud ära ning plekid tulevad välja. Siidi ja villa puhul see meetod ei aita, kuna need materjalid on samuti proteiinipõhised ja kangas saab kahjustatud.»
Õlised plekid, nagu huulepulk, kosmeetika, määrdeõli ja salatikaste tulevad hästi välja, kui enne pesu töödelda neid beebipuudri või maisitärklisega ning siis nõudepesuvahendiga.