Aga ega hinne siis õppimist ei väljenda. Koolipõlves näiteks Tootsil muud ei olnudki kui kahed. Aga ega see hinne siis ei takista inimesel elamist. Läks Venemaale, õppis põllupidamise selgeks ja pärast andis meil kodukandis veel teistele ka head nõu.
Sellepärast mina ka arvan, et koolis pole tõesti hindeid tarvis. Aga mitte niimoodi, et valime osad ained välja ja neis ei hinda. Kui pole hindeid, siis ärgu olgu neid kuskil. Tänapäeval polegi enam tarvis nii palju asju pea sees kaasas tassida. Ega siis teadlased ka ise ei arvuta, et mitu aastat valgus kuskilt planeedilt meile jõuab. Ikka arvuti arvutab. Sellepärast need arvutid ju välja mõeldud ongi.
Küll aga on tänapäeval oluline, et lapsed õpetataks mõtlema. Selleks võiks kohe eraldi tunni sisse seada. Mõtlemise tunni. Laps istub laua taha ja hakkab mõtlema. Õpib seoseid looma ja asjade ühisosa märkama. Minu arust selles see tänapäeva häda ongi, et inimestel pole enam aega mõelda. Kõikse aeg istuvad oma nutitelefonides ja arvutites. Istugu parem pargipingil ja mõelgu. Või veel parem – istugu lõhkise küna ees ja mõelgu. Siis tulevad ka lahendused.
Ma püüdsin rääkida ka koolis, et äkki oleks hoopis seda mõtlemise tundi tarvis, aga selle peale vaadati mind ikka väga pika pilguga. Ja piinlik vaikus tekkis ka. Nojah, ega ma enam esimeses nooruses ei ole. Kui nüüd leiduks mõni sire ja sihvakas piiga, kes meestele ka meeldib, siis tema võiks küll kohe selle mõtlemise mõttega haridusmaastikul läbi lüüa. Aga ei tea ühtegi sellist, kes asja ette võtaks. Need sirged ja sihvakad oskavad ise enamasti juba mõelda ja lähevad ettenägelikult ettevõtlikele meestele naiseks. Aga proovida ju võiks.
Raja Teele on isemõtleja ning naiskirjandustegelane möödunud sajandi algusest. Temaga on võimalik kohtuda Rakvere Teatris, kus ta töötab lavastuses «Ükssarvikute farm» Raja Teelena.