Salalist rasedatele: just see on su kõige tähtsam nimekiri!

Naine
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Tomas Anderson / PantherMedia / Scanpix

Rasedus on imeline aeg, kuid mõtted eelseisva sünnituse ümber ja suured muutused pere elukorralduses võivad ilusa ootusaja muuta üsna pingeliseks. Tõenäoliselt on iga naise soov teha kõike õigesti, et ennast ja kõhubeebit võimalikult hästi hoida ja sünniks ette valmistada. Mis on rasedusperioodi tähtsaim nimekiri, mida emad peaksid tingimata järgima? Nõu annab Hüpnosünnituse blogi.

Nimekirju on erinevaid – palju räägitakse koti sisust, mida sünnitusmajja kaasa pakkida; lapsele varutavatest asjadest ja esemetest; toitudest, mida kindlasti süüa ja mida ilmtingimata vältida; tegevustest, mida tohib ja mida ei tohi teha; ning vitamiinidest, mida lisaks tavapärasele toidule võtta. Võib teha nimekirju põnevatest nimedest, kehalistest harjutustest raseduse ajal, ning avaldustest, mida pärast lapse sündi täitma peab.

Ühel hetkel löövad lained üle pea ja seda kõike tundub olevat liiga palju! Rasedusaeg peaks olema mõnus, sujuv, voolav ning täis armastust, õnnehormoone ja erilist tunnet. Erinevad nimekirjad võivad olla küll kasulikud, eriti kui «raseda hajameelsus» (õigemini valikuline mälu) alt võib vedada, kuid liiale ei tasu minna. Stress, ülepinge ja pikk tegevuste nimekiri koormavad rasedat ning ka beebi tajub ema muret läbi vereringe ja hormoonsüsteemi. 

Mis oleks, kui mitme nimekirja asemel oleks üks? Selline, mis ei muudaks rasedust liiga keeruliseks ja materiaalseks ning keskenduks hoopis tähtsamale, hingelisele ja vaimsele heaolule. Rahvusvahelises hüpnosünnituse blogis on välja toodud nimekiri, millest on kahtlemata abi nii tulevasele emale, beebile ja kogu perele.

Rasedus ja sünnitus

 • Ma olen teinud endale selgeks kõik võimalikud sünnituskohad ja tugiisikud. Siia alla kuuluvad erinevad sünnitusmajad, kodusünnitus, eraämmaemandad, doulad.
 • Ma olen teinud enda jaoks turvaliseima sünnituskoha valiku ning ma usaldan seda täielikult.
 • Ma olen arutanud oma soove ja sünnituseelistusi partneri / ämmaemanda / doulaga ning tunnen end kuulatud ja toetatuna.
 • Ma olen uurinud erinevaid rasedus- ja sünnitusaegseid meditsiinilisi protseduure ning olen teadlik nende vajalikkusest, teaduslikest põhjendustest ja võimalikest alternatiividest. Eriti puudutab see teemasid nagu sünnituse esilekutsumine ja stimuleerimine, vaginaalsed läbivaatused, lapse suurus, sünnitähtajad, loote monitooring, valutustamise meetodid, platsenta sünd, ravimite kasutamine ja mõjud, beebi esimesed tunnid ja sünnitusjärgsed toimingud.
 • Tean, et loomulikku ja kerget sünnitust toetavad kuus peamist elementi: vaikus, turvalisus, privaatsus, soojus, hämarus ja gravitatsioon.

Minu keha

 • Ma mõistan, kuidas mu emaka kolm lihasgruppi töötavad ja kuidas neid avanemisperioodil parimal viisil toetada.
 • Ma tean nelja peamist sünnitushormooni ja viise, kuidas neid ise sünnituse ajal loomulikult juurde toota.
 • Ma tean, kuidas hirm sünnituse ees võib mõjutada sünnitegevuse pidurdumist ja loote stressi ning milliste tehnikatega hirmu-pinge-valu nõiaringist võitu saada. 
 • Olen täiesti kindel, et mu keha on võimeline ise sünnitama. Ma olen valmistunud ja avatud kõigeks, milliseks mu sünnitus kujuneda võib.
 • Ma olen teadlik erinevatest asenditest, mida sünnituse edenedes keha toetamiseks võtta.
 • Harjutan iga päev hingamistehnikaid ja lõdvestumisviise, kuni need muutuvad mulle lihtsaks ja loomulikuks.
 • Olen kehaliselt akiivne, naudin puhast joogivett, värsket õhku ja toitun tervislikult nii enda kui beebi eest.
 • Ma hoian oma meele rõõmsa, rahuliku ja lõõgastunud, et ka beebi saaks olla rahulik ja lõõgastunud ning pehmelt sündida.
 • Ma hoolitsen enda eest, et olla kena ja värske - ma armastan ennast ja seda, kuidas ma välja näen.

Minu beebi

 • Ma mõistan, kuidas erinevad ravimid ja meditsiinilised sekkumised võivad mu last sünnituse ajal ja hiljem mõjutada.
 • Ma olen lugenud ja tean nahk-naha kontakti ning imetamise alustamise olulisusest kohe pärast sündi ja seetõttu annan endast parima, et neid oma lapsele pakkuda, olenemata sellest, milline sünnitus mul on.
 • Mu lapse soolestiku mikrofloora on minu jaoks tähtis ning ma teen endast kõik, et saaksin sünnitada vaginaalselt. Seda loomulikult nii kaua, kuni see on ohutu nii mulle kui beebile.
 • Mõistan, et mõnikord valib beebi sündimiseks teistsuguse viisi ja usaldan, et see on tema ja minu keha jaoks parim valik.

Sünnituse tugiisik

 • Mu abikaasa / partner / doula / õde / ema mõistab mind ja toetab mu soove ning sünnituseelistusi. Ta teeb kõik, et parimal moel mulle ja mu beebile toeks olla. 
 • Mu tugiisik on võimeline mind enesekindlalt toetama kogu sünnitusprotsessi vältel, tuletades mulle meelde erinevaid tehnikaid hingamiseks, lõdvestumiseks, enesehüpnoosiks. Ta aitab lõõgastumiseks kasutada visualiseerimistehnikaid, julgustab mind ja hoiab positiivset meelt. 
 • Sünnitustoas viibijad peavad tundma end hästi ja olema ka ise vabad hirmudest, et oma kohalolekuga mind parimal viisil toetada ning turvatunnet pakkuda. 
 • Mu tugiisik teab, et ta on mu kaitsja ja toetaja. Ta suhtleb minu nimel viisakalt, kuid sihikindlalt meditsiinitöötajatega ja hoiab sünnituseks vajalikku energiat, just nagu ma olen sünnituseelistustena soovinud.

Lapseootus ja sünnitus tekitavad palju emotsioone, mis võivad selle imelise kogemuse muuta pikaks, väsitavaks ja isegi valulikuks protsessiks. Poenimekirjade ja toidulisandite kõrval võiks hoopis olulise tähelepanu pöörata oma uskumuste, eneseusalduse, lõdvestusoskuse ja sünnituseks soodsa õhustiku loomise oskusele. Beebit tegelikult ei huvita, kas tal on sündides vanker ja vann juba olemas või mis brändi nime need kannavad. Beebi vajab lõõgastunud ja oma keha usaldavat, toetuse ja armastusega hellitatud ema ning võimalikult loomulikku, pehmet ilmaletulekut, mis mõjutab tema arengut ja kogu pere edasist elu.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles