Gerligi kinnitab sama: «Tähtis on hoida tasakaalu eri tegevuste vahel, spirituaalsuse ja praktilisuse vahel: võistlemine ja alistumine, kogumine ja jagamine, aktiivsus ja puhkus, vaatlus ja osalus, saamine ja andmine.»
Tasakaalu pole lihtne leida, kuid vähemalt selle otsimine ja teadlik enesele aja võtmine väärib pingutust. Olen imestunud, et mitte midagi tegemisest sai ainus hulljulge ettevõtmine, millega ma sel aastal toime ei tulnud. Aga ehk ongi tore – hea uusaastalubadus endale olemas.
Libalõõgastus, mis ei aita
Lihtsad lahendused on enamasti puhas petukaup. Kuid inimesed lähevad kergesti lõksu, sest näiline lõõgastus saabub väga ruttu. Tark oleks aga libavärgist eemale hoida ja otsida rahu enda seest.
- Lõõgastustooted – lihtne on segaduses inimesele müüa illusiooni, et lõõgastuseks vajab ta teatud tingimusi, tegevusi ja tooteid. Tegelikult pole vaja mitte midagi, ainult otsust.
- Alkohol ja muud meelemürgid– pinged ei kao, vaid tulevad protsentidega tagasi.
- Ostlemine – saamisrõõm on vaid hetkeline leevendus väärtusetuse tundele.
- Ülesöömine – kaitsereaktsioon, kuid stress ei tunne end kohevaks pugitud kehas paremini.
- Ülesuhtlemine – rahutu seltskondlikkus võib viidata maandamata sisepingele.
- Adrenaliinisõltuvus – kui ainus, mis mõttemöllu vaigistab, on ohtlik ala, siis ole ettevaatlik! Mõistlik elamus peagi enam ei toida ning kui tasakaalu ei leia, paned end tõsiselt ohtu.
- Põgenemine – mõni reisib, teine pidutseb, kolmas täidab iga lünga lärmiga. Asjatu vaev, enda eest ära ei jookse.
Kui ka üks neist mustritest on elus harjumuseks saanud, on sõnum selge – sa vajad hädasti aja mahavõtmist, ainult endaga olemist, miski muu siin ei aita.
Teekonna-harjutused, mis aitavad
Kroonilisele rabelejale on vaikne peatumine raske. Algajal on lihtsam leida esmalt taastav, meditatiivne tegevus. Näiteks loodusse minna ning vaikuses jalutada, liivale mustreid riisuda või mandalaid värvida. Kui vaikus on veel võõras, võib alguses abiks olla rahulik muusika, gong, veevulin, mere hääl. Lõõgastuseni aitavad jõuda hingamispraktikad, taastavad treeningud ja meditatsioon.
Austusest ja armastusest enda vastu algab kõik – igaüks vajab ja väärib iga päev aega iseenda ja oma mõtetega olemiseks. See on prioriteet number üks, mida keegi teine sinu eest teha ei saa. Kersti Ojalill
Kui me ei oska puhata, hoolitseb meie eest universum ise – tuleb sundpuhkus läbipõlemise, haiguste või vigastuse näol. Gerli Järv
Usutakse, et kui pingutad üle inimvõimete piiri, teenid välja rohkem armastust, kuid tegelikkus on vastupidine. Stressis ja vihase eneseohverdaja juures ei taha keegi olla. Pille Tali