Peatselt jõudis see lugu piiskop Jheringu kõrvu, kes kutsus Jonas Kempe ja Paul Lempeliuse 16. veebruariks Tallinna kohtusse, et asjas selgusele jõuda. Ent Jonas põgenes koos Catharinaga kohtumõistmise eest üle mere Soome. Paarikesel õnnestus end mõnda aega varjata, kuid 1649. aasta alguses nad tabati ja toodi Tallinnasse kohtu ette.
Nii Catharina Wicki kui Jonas Kempet süüdistati Tallinna linnusekohtus nõidumises. Kuid järgnev tunnistajate ülekuulamine tõi päevavalgele hoopis sulaselge abielurikkumise loo.
Jonas Kempe tunnistas end kohtus kohe abielurikkumises süüdi. Kohtunikud kaalusid küll armastajapaarile erinevaid karistusi, ent viimaks otsustati nii Jonas kui Catharina surma mõista. Nad hukati pea maharaiumise teel 1649. aasta 6. veebruaril Võlla- ehk Jeruusalemma mäel Tõnismäe kandis. Otsust kuuldes olevat Lempelius parastanud: «Voolaku Jonas Kempest nii palju verepiisku, kui tema on lasknud minu silmist pisaraid voolata.»
Lempeliuste edasine elukäik
Paul Lempelius naitus peatselt uuesti. Oma uue abikaasaga jäi ta Reigi kirikuõpetajaks kuni oma surmani 1665. aasta 29. septembril.
Hans Wickilt kaasavaraks saadud maja Haapsalus, mida pastor tegelikult ei vajanud, põhjustas hulgaliselt peavalu tema poegadele. 1646. aasta Haapsalu raeprotokollides mainitakse, et Lempeliuse majal lasunud 100 riigitaalri suurune võlg Uuemõisa opman Wilhelm Corneliseni kasuks, mida järgnevatel aastatel suudeti veidi vähendada. 1647. aastal toimus majas suur kaklus purjutavate talupoegade vahel, mis samuti pälvis rae tähelepanu.
24. novembril 1652 sai elamu kannatada tulekahjus, mis sai alguse Andreas Hardi majast. Järgmise aasta veebruaris pidi Lempeliuse vanim poeg Paul nõudma vanaproua Ahleni väljakolimist nimetatud majast, et saaks teha remonti.
1644. aastal sündinud poeg Thomasest (Lempel) on teada, et temast sai rätsep Hans Beckeri mõisas Laukal. Pojad Johan ja Andres siirdusid tõenäoliselt Soome.
Artikli kirjutamisel on refereeritud Kalev Jaago artiklit «Täiendusi Reigi kirikuõpetaja Paul Lempeliuse eluloole» ja Karl Heina raamatut «Ajaloolised isikud eesti ilukirjanduses».