Päevatoimetaja:
Heidi Ruul

Kuidas oma elu muuta?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: SCANPIX

«Ei ole mõtet proovida,» ütles Alice, «võimatuid asju ei saa uskuda.» «Sa oled lihtsalt vähe harjutanud,» ohkas Kuninganna. «Kui mina olin sinuvanune, harjutasin ma iga päev vähemalt pool tundi. Jaa, mõnikord õnnestus mul enne hommikusööki uskuda koguni kuut võimatut asja!»* Mis on sinu jaoks täna võimatu? Millega sa mingil juhul hakkama ei saa, pole mõtet proovidagi? Oma elu juhtimisest kirjutab salasona.eu blogis terapeut Kadi Kütt.

Esimene samm

Nüüdsest kavatsen elada julget elu! otsustasin paar aastat tagasi. See ei tähenda benji-hüpet või kuristiku kohal köiel kõndimist, see tähendab, et ma panen igal hetkel tähele, kas kõnnin oma unistuste poole, märkan, milliste kändude taha sel rajal takerdun ja kuidas end tunnen. Kui millestki unistan, siis hakkan selle poole liikuma, mitte ei püüa kõiksugu vabanduste taha pugeda ja tegutsemist edasi lükata.

Igaühel keerlevad peas teatud korduvad mõttemustrid, millest suur osa on üpris ruineerivad: «Ma olen otsustusvõimetu», «Ma ei oska luua häid suhteid», «Ma ei suuda olla hea lapsevanem». Mina olen palju aastaid uskunud, et numbrid pole minu sõbrad, ma olen sõnade inimene. Tulemuseks on totaalne ebakindlus seoses raamatupidamise ja raha investeerimisega. Aga sellega sean iseendale väga kitsad piirid, võtan endalt võimaluse uut õppida ja teada saada. Tulemuseks on kehv enesetunne ja madal eneseaustus. Aitab! Ma otsustan tunda end enesekindlalt ja hästi!

Kuidas sina tahaksid end tunda: kindlalt, rõõmsalt, kergelt, julgelt, elavalt, tänulikult, kirglikult? Nüüd mõtle läbi, kuidas saad selle seisundini jõuda, mida selleks vajad. Kuna mina olen otsustanud tunda end rahaliselt kindlalt, tegelikult lausa jõukalt, siis tuleb mul isiklik eelarve koostada, säästa, õppida ära bilansi lugemine ja uurida investeerimisnippe. Kui sina soovid end tunda näiteks lapsevanemana hästi, soovitan sul lugeda Jesper Juuli raamatuid, vestelda mõne usaldusväärse laste psühholoogiga ja käia läbi Gordoni Perekool. Kui oled pidevalt väsinud ja tülpinud või lausa depressioonis, siis suurema kerguse ja elususe tundmiseks on parim panna energia kehas liikuma – hommikuti võimelda, teha mõõdukalt trenni ning õppida tervislikult toituma ja õigesti hingama. Need ei ole keerulised sammud, sul tuleb lihtsalt alustada.

Sa võid kohe praegu teha otsuse minna kõrgkooli, õppida selgeks uus amet, otsida endale uus töökoht, kolida välja vanemate juurest, hakata kandma hoolt oma keha eest, lõpetada suitsetamine ja rämpstoidu söömine või tõmmata mittetoimivale suhtele joon alla. Kui see on su soov, siis pole mingit põhjust asjaga venitada ja vabandusi otsida. «Aga mis siis, kui ma ei tea, ei oska, kui mul on hirm proovida või ma usun, et see on sootuks võimatu?» Sa ei saagi teadma, oskama ega uskuma, kui sa ei tee esimest sammu. Et uskuda võimatut, pead astuma esimese sammu ja proovima.

Laiskus ja hirm

Motivatsioonikoolitaja Anthony Robbins ütleb, et üks põhjusi, mis takistab meid otsustamast ja tegutsemast, on laiskus. Paljud inimesed teavad, mida peaksid tegema, kuid ei leia selleks piisavalt energiat. Nad teavad, et elu võiks olla midagi palju enamat, kuid istuvad ikkagi teleri või arvuti ees, söövad rämpstoitu, on õnnetus või lausa vägivaldses suhtes. Nad süüdistavad oma kehvas enesetundes teisi inimesi või olusid. Tegelikult on inimene ise see, kes on teinud valiku tõmbuda elust eemale ja hoiduda mis tahes tegevustest või otsustamisest, sest nii on mugav ja turvaline.

Teiseks oluliseks põhjuseks on hirm. Ehkki tunneme end kehvasti ja soovime oma ellu muutust, kardame, et muutuse tegemisega seotud valu võib olla suurem kui see, mis seostub tegemata jätmisega. Igapäevane asjade edasilükkamine tekitab küll süümepiinu, kuid tundub siiski ohutum kui vanematega väljakolimisest rääkimine ja ema solvumise ja pisaratega silmitsi seismine või suhte lõpetamisel üksinduse hirmuga hakkamasaamine.

Küsi endalt, mis see sulle maksma läheb, kui sa midagi ei muuda. Kui sa ei lõpeta ebatervisliku toidu söömist, enda vajaduste maha materdamist või asjade edasi lükkamist. Mis see sulle maksma läheb näiteks viie aasta pärast – kuidas sa end siis tunned, kuidas mõjutab see su eneseaustust või suhteid inimestega, kellest sa hoolid. Mõni aasta tagasi istusin lennukis, oodates südame värinal järjekordset õhkutõusmist. Kõik oli nii, nagu tavaliselt: ma ei maganud ööl enne reisi, mu seedimine streikis, mu pead täitsid hirmumõtted. Ja siis ma lihtsalt otsustasin: nüüd aitab! Kui ma siin ja praegu seda ära ei lõpeta, siis lasen hirmul kõik oma reisid ära rikkuda. Ja otsusest piisas, sest ma tahtsin väga muutust.

Mõtle ka sellele, millist kasu sa saad, kui oma otsuse ellu viid, kui oma tegutsemisega kohe täna pihta hakkad. Mõtle sellele, mida see tähendab su suhete jaoks, kuidas sa end siis tunned, kuidas su keha end tunneb. Küsi endalt, milleks saad kasutada vabanenud energiat ja aega ning mida kõike võid edaspidi saavutada, kui selle muutuse ära teed.

Vali hoolega eeskujusid

Muutusi tehes vajame eeskujusid ja toetajaid. Kui otsustad tervislikumalt toituma hakata, siis otsi inimesi, kes on oma tervise sellega korda saanud. Ära lasku vaidlustesse nendega, kes «taimetoitlasi põhimõtteliselt ei salli» või kes mingi dieedi nimel on valmis arutusse võitlusse asuma. Niisugused vaidlused ei aita sind kuidagi edasi, need vaid panevad sind vabandusi otsima ja hoiavad edasi sõltuvuse lõksus. Tee endale selgeks, mis sulle sobib ja asu siis tegutsema.

Kui oled otsustanud oma paarisuhte kõrgemale tasandile viia, räägi õnnelikus suhtes olevate inimestega. Küsi neilt, mis aitas neil probleemidega toime tulla ja oma unistuste suhe luua ning kuidas on see nende elu mõjutanud. Naudi nende paaride seltsi, kes kohtlevad teineteist austuse ja hoolimisega.

Ära käi läbi inimestega, kes küll valjuhäälselt sõna võtavad, aga pole ise julenud oma elus suuri muutusi teha! Kui otsid abi nõustajalt või terapeudilt, siis küsi ka tema kogemust. Ära lase end argadel või niisama targutajatel mõjutada ja tegutsemast tagasi hoida!

Otsus annab väe

Kui sa midagi tõepoolest tahad, siis otsusta hoolimata kõikidest takistustest, sest otsus ise annab tohutu väe. Tee juba täna esimene samm! «Pea meeles, et tõelist otsust mõõdetakse sellega, kas oled hakanud tegutsema. Kui tegusid pole, siis pole sa tegelikult otsust teinud,» ütleb Anthony Robbins. Kui sa plaanid teha muutust millalgi tulevikus, selle asemel, et alustada täna, siis pole sul tegelikult motivatsiooni. Siis ei saa ka sõbrad või psühholoog-terapeut sind aidata.

Mis vajab su elus parasjagu tagant tõukamist või lahti laskmist? Vali juba täna üks muutus ja otsusta, et käesolevast hetkest alates pühendad end oma eesmärgile ja alustad tegutsemist. Hoia oma eesmärk iga päev silme ees ja tee selle heaks iga päev kasvõi pisikene tegu. Nii tood oma päevadesse uue suuna, uue hingamise ja värske energia. Väikeste sammudega edasi liikudes kasvab ajapikku usk, et sa tõepoolest suudad, et tegelikult on see, mis veel äsja tundus võimatu, võimalik.

* Lewis Carroll «Alice peeglitagusel maal ja mida ta seal nägi»

Artikkel ilmus ajakirjas «Sensa» 2016. aasta oktoobris.

Tagasi üles