«Aga miks sa ei taha, Regina?» küsivad mu sõbrad. Olgu, sõpradele võiks isegi veel jagada, aga sotsiaalmeedias on veel tuhatkond inimest, kes samamoodi teada saavad. Olgu su privaatsussätted nii head kui tahes, üleslaaditud pilt on üleslaaditud pilt ja seda nähakse.
Päriselt ka, mul on oma miinimumpalka teeniva koristaja ees uhkustada häbi. Päriselt ka, mu ülemusel pole vaja teada, miks seda vaba päeva küsisin. Peale kõige, miks piinata kõikide endiste leekide silmi mu uue silmarõõmu näolapiga? Ning kas te, kallid sõbrad, kujutate ette, kui mitmele samal ajal toimuva ürituse kutsele ma pidin leidma vabandava hädavale, et ennast teie sünnipäeva jaoks vabaks teha? No vot, ei kujuta, aga mu fotot olete küll agarad üles laadima.
Parem vaadake endale otsa
2014. aasta andmete kohaselt laetakse iga päev sotsiaalmeediasse 1,8 miljardit pilti. Ajakirja The Atlantic ajakirjanikud on püüdnud selgeks teha, kui mitmele pildile keskmine lääne ühiskonna inimene ise eluaja jooksul satub, aga see osutus võimatuks ülesandeks, sest pilte on lihtsalt liiga palju. Küll aga on olemas kindlaid andmeid selle kohta, et Facebooki-sõltuvuses inimestel ilmnevad samad sümptomid mis narkomaanidel ja buliimikutel, ning et tänu aina rohkem ekraanidele keskendumisele on inimkond üksikum kui kunagi varem.
Avasin just enne selle artikli kirjutamist hommikukohvi kõrvale telefonist Facebooki, et otsida ühte artiklit, mida enne taksot oodates poole silmaga märkasin. Artikkel oli seinal allapoole vajunud ja näpuga telefoni ekraanil libistades nägin kümnete kaupa pilte oma sõpradelt ja tuttavatelt, kus nad kuulutasid detailselt, mis nende eludes hetkel toimub. Tulin trennist. Tegin soengu. Käisin kohvikus. Eile oli sünnipäev. Vaadake seda kingapaari. Kuulake seda laulu. Sõitke sinna reisile. Imetlege mu silmi, tisse, peenraid, küüsi, koduloomi, lapsi, diivanit, autot, peikat, tuttavaid. Lugege seda pööraselt vaimukat nalja, mille ma just välja mõtlesin. Ja siis, mis peamine, laikige mind. Palun laikige mind!
Panin telefoni kinni ja artiklit ei leidnudki. Tühi ja ärritunud tunne tuli, sest seda isiklikku jagamist on liiga palju. Me saame ju tegelikult kõik aru, et on liiga palju, me ei ole ju lollid. Informatsiooniajastul, kus kogu maailma kirjasõna on sõna otseses mõttes ainult näpuviibutuse kaugusel, ei saagi loll olla. Nii et selle asemel, et minult küsida, miks ma ennast ei lase pildistada, äkki tasuks hoopis endale otsa vaadata ja mõelda: miks sa pead jagama?