Sama kehtib igasuguste avalike kohtade ja ürituste puhul. Kehavedelikega seal ehk, ma väga loodan, pistmist pole, ent «mitte kellegi oma» teema kerkib ikka. Mainides vaid põgusalt kõikvõimalike üldkasutatavate esemete pärast kasutamist oma kohale tagasipanemist, õigemini selle tegematajätmist, ei saa üle ega ümber sellest, kuidas avalikus kohas ei suudeta kuidagi meenutada, kuhu, issanda päralt, panna oma prügi?
Jagatud vastutus sulle ei laiene?
Osa inimesi näib jätkuvalt arvavat, et kui nad ruumide või näiteks pargi omanikule või koristajale isiklikult otse silma sisse vaadata ei saa, siis teda pole olemas. Seega nende meelest kasvatavad nende poolt laialipillutavad jäätmed ilmselt endale ise pisikesed jalad alla ja lähevad ise kribinal-krabinal sinna, kus on nende koht. Kunagi... kuidagi... Ja kui need siis järgmise külastuse ajaks ei olegi oma kohale läinud, on kindlasti süüdi salapärane Keegi Teine, kes lagastanud või lõhkunud on, ja häbi tal olgu, ja saba tal tulgu! Peeglisse ärme igaks juhuks vaata. See, et kõikide ühine ala ei tähenda mitte seda, et mitte keegi ei vastuta, vaid kõik vastutavad ühiselt, on päris suurele inimhulgale ikka veel täielik utoopia.
Prügi on tegelikult sellest suhtumisest vaid üks, kuid väga ilmekas tahk. Maja välisuks lendas jälle pauguga kinni, nii et seinast krohvi langes? Viiele pärijale jäänud maja mädaneb ja aed metsistub? Seitsmele inimesele antud rühmatöö ei saa kunagi valmis? Neid kõiki olukordi iseloomustab üks ja sama joon – tegelikuks kaotajaks on need inimesed ise, kes arvavad, et jagatud vastutus neile ei laiene. Ja süüdistavalt ringi vaadata, kui maja uks on jälle katki, nii et vargad uue jalgratta näppu said, kui esivanemate maja ja aed loodusega märkamatult ja päästmatult üheks saanud on või kui kursuse hinne oodatust madalam on, polegi väga mõtet.
Samamoodi pole mõtet imestada, kui mänguväljakul nii kiviheitemasina kui maa vahevöösse ulatuvate kaevamiste abivahendina aega teeninud plastikreha lõpuks pooleks läheb, või järjekordne mitte kellegi liivavorm teadmata kadunuks jääb. See on justkui loomulik kadu, milles keegi kunagi süüdi pole. Seegi toimib mänguväljakul üks-ühele sarnaselt päriselule.
Mänguväljaku kontekstis on selline kadu õnneks veel aktsepteeritav – ikka juhtub ja see käib elu ja õppimise juurde. Küll aga olen ma täiesti kindel, et igaüks mäletab mõnd sarnast juhtumit muust eluvaldkonnast, olgu selleks siis mõni kinnis- või vallasasi, loom või inimene, mis kinnitaks – kui miski on kõikide päralt, ei vastuta selle eest lõpuks keegi.