Ehtekunstnik Tanel Veenre ateljeel pole ainsatki nurka. Ovaalsesse ruumi Hobusepea tänaval langevad läbi vana akna viltused kiired ja valitseb eriline ajatu rahu. Tanel seisab peegli kõrval ja ma vaatan tahtmatu imetlusega tema oskust lihtsalt olla. Fotograaf on ta ju halastamatult sihikule võtnud ja kaamera ees on … kõhe. Enamik kukub kekutama või teesklema, osa püüab üldse plehku panna. Aga Tanel lihtsalt on, lastes oma sisemaailmal silmadest ausalt välja voolata.
Tanel, sul on siin iga vaikusehetk nagu luule. Näed ja mõtestad maailma poeetilises laadis?
Eks see ole tuba nagu palju teisigi, olen samas üsna praktilise loomuga ja lillekimbukesi ei kuivata. Kuid ju ma oskan häälestada Sind nõnda, et tajud seda ruumi poeetilisena.
Populaarsus on piisavalt kohutav olukord, et sellele mitte mõelda.
Luulest enamgi huvitab mind maagia, ilmaelu seletamatus. Tegelen selliste teemadega ka oma loomingus, pakkumata loosunglikke vastuseid või äratundmisi. Olen palju mõelnud sõna ja kõige muu vahekordade üle: kui palju üldse suudab sõna tabada midagi? Kui palju sõnas on üldse asjade olemust?
Kunstnikuna proovin reaalsusest läbi murda meelelisusega. Me oleme tihti blokeerinud oma meeled visuaal- ja sõnadetulvaga, unustades, kui palju jääb nõnda peidetuks. Väikelastele omane maailma tundma õppimine meelte kaudu võiks jääda meiega ka edaspidiseks, saame nii ju palju rikkama elu.
Miks sinu arvates loogiline mõttelaad meid sedavõrd palju ahistab?
Tänapäeva ühiskonnas domineeriv maskuliinne element kaldub kõike loogikale allutama. Kuigi see on vaid üks paljudest võimalustest maailma tajuda.
Huvitav on vaadata ajaloos tagasi. Arusaamad, soorollid, moraal, ilukaanonid ja palju muudki, mida täna võetakse iseenesestmõistetavana, on kunagi olnud midagi muud. Kõik muutub ajas. Praeguse muutuva juhuslikkuse mõistmine oli mulle kohutavalt vabastav kogemus. Ükski norm ei ole reegel, see on lihtsalt tänane asjade seis.