K, 22.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Liigne telerivaatamine võib kahjustada südant

Marina Lohk
, vanemtoimetaja
Liigne telerivaatamine võib kahjustada südant
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Foto: SCANPIX

Uurimistulemuste kohaselt võib sage vaba aja veetmine teleri- või arvutiekraani ette naelutatult kahjustada südant ja lühendada eluiga olenemata sellest, kui sportlik inimene muidu on.

Uurimuse kohaselt oli inimestel, kes vabal ajal vähemalt neli tundi päevas telerit vaatasid, videomänge mängisid või oma lõbuks arvutit kasutasid, poole suurem tõenäosus südameataki, ajurabanduse või muu tõsise südame-veresoonkonna häire tekkimiseks kui nendel, kes veetsid helendava ekraani ees alla kahe tunni päevas, vahendab kliinik.ee CNNi.

See uurimus ei tõesta, et telerivaatamine või videomängude mängimine on iseenesest kahjulik, märkis uurimisrühma juht Emmanuel Stamatakis (PhD), University College Londoni epidemioloog Ühendkuningriigist. Pigem peitub probleem selles, et eelnimetatud tegevuste ajal inimesed tavaliselt istuvad.

Mida halba on aga istumises? Istumise kahjulikkust ei osata küll täielikult seletada, kuid loomkatsed on näidanud, et pikaajalisel istumisel aeglustub veres selliseid rasvasid nagu kolesterool ja triglütseriidid lõhustava ensüümi (lipoproteiin lipaas) tegevus ja seega suureneb eelmainitud ainete sisaldus veres.

Stamatakis jälgis koos kolleegidega enam kui 4500 šotlast vanuses 35 või enam eluaastat, kellelt oli küsitluse käigus kogutud andmeid telerile ja arvutile kuluva aja ning muude tervisekäitumise aspektide kohta. Enamik osalejaid ehk 54 protsenti märkis, et veetis iga päev arvuti või teleri eest kaks kuni neli tundi vaba aega, 29 protsenti veetis neli või enam tundi.

Uurimisperioodi lõpuks oli 215 osalejat saanud südameataki või oli neil tekkinud mõni muu tõsine südame-veresoonkonna häire ning 325 olid samal põhjusel surnud. Inimestel, kes veetsid helendava ekraani ees iga päev enam kui neli tundi vaba aega, oli 2,3 korda suurem risk südame-veresoonkonnaga seotud tervisehäirete tekkimiseks kui nendel, kelle teleri või arvuti taga veedetud aeg piirdus vähem kui kahe tunniga.
 

Märksõnad
Tagasi üles