Sellegipoolest oli tol hetkel lapse olemasolu meie hulgas märksa vähem levinud kui praegu – sellega said uhkustada vaid üksikud. Nagu enamasti tavaks, olid need emad alguses lapsega kodus ja hiljem tööle tagasi tulles olid nad mingis mõttes jäädavalt muutunud inimesed.
Nende olekusse oli siginenud mingi jõud, mida seal varem nii selgelt ei olnud, ja tööl ettetulevatesse raskustesse või pingelistesse aegadesse suhtusid nad märksa stoilisemalt kui vanasti, justkui viidates sellele, et nad on näinud ja teinud märksa hullemat.
Paratamatult tekitas see küsimusi ja arvamusi (veel) lastetutes naiskolleegides. Õnneks oli meie seltskond piisavalt intelligentne ja salliv, et labaseks ärapanemiseks või õelutsemiseks sellel teemal kunagi ei läinud, ent siirast juurdlemist selle üle, mis on siis selle koduseks emaks olemise juures nii rasket, või mida seal siis ometi teha on või kas see saab tõesti olla nii raske nagu räägitakse, võis aeg-ajalt kööginurgas kohata küll. Üldse ei salga, et olin isegi üks neist.
Mäletan ka, kuidas üheksast kuueni tööl käies näis, et oma aega ei jää ju üldse! Mitte midagi, mida tahaks, ei jõua ju teha! Oi, mineviku-Maarja, kui sa vaid oleks teadnud, mis elul su jaoks varuks on...
Ema tööpäev ei saa kunagi läbi
Asi, mida ma üheksast kuueni tööl käies ei mõistnud, on see, et (eriti väikese lapse) ema tööpäev ei lõppe kella või vilega, või tegelikult üldse mitte kunagi. Rääkimata miljonist erinevast pisiasjast, mida päev otsa teha on vaja. Mu mees tuleb töölt, näeb, et ma olen väsinud ja küsib ilmselt paljudele teistele meestele sarnaselt pealkirjas toodud küsimuse. Ma tean, et ta ei mõtle midagi halba, vaid ta tõesti ei saa aru – seda ei kujutagi ette, kui ise selles rattas jooksnud ei ole, ja mitte ühe päeva, vaid näiteks üle aasta.