Ole teadlik oma mõtetest ja tunnetest
Kolmas nipp on hakata rohkem märkama enda mõttemustreid, eelkõige oma sisekõnet, mis otseselt meie enesetunnet ja meeleolusid (emotsioone) mõjutavad. Psühholoogid ütlevad, et osadel inimestel on positiivne sisekõne, teistel aga negatiivne. Positiivne sisekõne maalib maailma positiivseks paigaks, negatiivne aga negatiivseks paigaks. Kummas maailmas sooviksid sina elada – positiivses või negatiivses?
Kui inimese teadlikkus on madal, arvab ta end kõike hindavat objektiivselt «see on hea, see on halb» süsteemis. Kui inimese teadlikkus aga suureneb, hakkab ta mõistma, et kogu maailm on tegelikult subjektiivne just nendes toonides, nagu on inimese uskumused ja mõttemaailm.
Hakka märkama, mis toimub sinu peas. Seal on väidetavalt 50 000 mõtet päevas ja kõiki neid mõtteid märgata on keeruline, aga hakka esmalt märkama mõtteid, mis sind ennast halvasti tundma panevad. Kui mõtled ja analüüsid negatiivset, küsi endalt näiteks «Kas see on fakt või fantaasia, mida praegu mõtlen? Kas see on tegelikult nii või ma mõtlen selle välja?». Ma luban sulle, et enamus kordadest, mil negatiivselt mõtleme ja seetõttu end halvasti tunneme, on tegemist fantaasiaga – me kujutame ette, kuidas asjad võivad kõik hulluks minna, me kujutame ette, miks keegi midagi tegi või ütles, me kujutame ette, kuidas me mingite asjadega hakkama ei saa jne.
Õpi märkama sellist tüüpi mõtteid ja nendest vabanema. Minu lubadus sulle on, et isegi, kui sinu elus objektiivselt võttes midagi seeläbi kohe ei muutu, hakkab sinu subjektiivne hinnang elust ja sellest lähtuvalt ka enesetunne kiiresti paranema. Sama kehtib ka töö kohta. Märka oma mõtteid, mis sul töö suhtes on – kui palju ajast mõtled töö ja meeskonna suhtes nendele asjadele, mis sind häirivad, ja kui palju nendele, mis sulle meeldib? Lihtsalt märka seda. Sa võid avastada, et sinu enesetunne töö, meeskonna ja juhi suhtes võib suures osas olla tingitud sinu negatiivsest sisekõnest. Muutes sisekõnet (oma mõtteid), muutub maailm palju kiiremini, kui arvata oskame.