Kui tülisid on mitme pereliikme vahel, siis saab aga nädalapäevad ja teemad ära jagada, selle kõik ka kalenderplaani ja pereliiikmetele nähtavasse kohta kirja panna. Sama lugu on ka teiste pahade harjumustega. Kõigil oleks vähem piinlik, kui näiteks ninanokkimine või küünenahkade kakkumine jääb päevaaega, mil keegi kindlalt peale ei sattu – seega jällegi on mõistlik valmistuda.
Kuidas see kõlab? Veidralt? Arvate, et psühholoog on peast segi läinud – soovitab tülid ja ropendamise päevaplaani võtta? Aga oodake üks hetk, mõelge.
Kõiki mainitud käitumisi iseloomustab üks omadus – need on impulsiivsed. Me teeme neid automaatselt ja mõtlemata. Vahel on vallandajaks mingi väline stiimul, olgu sündmus või inimene. Nagu põlverefleksiga – haamrike kopsab ja jalg liigub. Keegi ütleb meile midagi, meie käratame vastu. Mõtet sinna vahele ei mahu. Aga tihti on põhjuseks ka sisemine ärevus ja pinge, mida me ise võib-olla ei tajugi ja millel otsest välist põhjust kohe ei paista.
Impulsiivse käitumisega toimetulekuks on seega kõige esimene samm üldse hakata selle «põlverefleksi» üle natuke mõtlema. Millal see võiks toimuda. Mis sündmused või inimesed on haamrikese rollis, mis hetkel meie enda ärevus tõuseb või väheneb. Kui me muutume teadlikumaks, siis me saame ka kaaluda mingi tegevuse plaani võtmist – ja planeerimine on impulsiivsuse vastand. Kui me mingit asja juba tõemeeli planeerime, ka selles mõttes, et üritame luua tingimused, mis välistaks probleemkäitumise muudel päeva- või nädalaaegadel, siis me oleme palju teadlikumad. Kui aga kui plaani ellu viima asume, siis saame aru, et võib-olla polegi halva kombe järele enam vajadust. Ühe katsetamisega ei pruugi õnnestumist tulla, aga ega miski saa ju selgeks ühekorraga – ikka on vaja harjutamist.