Enamasti tuleb külma dušši taluda siis, kui soe vesi on otsas ja muud ei jää üle, et vältida šampoonivahuse peaga välja minekut. Tegelikult tasub end külma veega karastada ka siis, kui sooja vett jagub, sest tervisele teeb see ainult head.
Miks tasub käia külma duši all?
Selleks, et duši all külmast veest maksimaalselt kasu saada, peaks vee temperatuur jääma alla 15 kraadi, mida võib võrrelda väga külma basseiniveega. Alustuseks keera vesi nii külmaks kui suudad taluda, soovitab Yahoo Health, ning seejärel hakka seda tasahaaval veelgi jahedamaks keerama, et saaksid end järjest külmema veega ehmatada.
Külma veega karastamine tõstab tuju
Külma veega hüdroteraapia võib tõsta veres beeta-endorfiini taset ja ajus noradrenaliini taset, mis mõjub meeleolule nagu antidepressant.
Külm vesi leevendab lihasvalu
Külma veega karastamine aitab taastuda väga raskest treeningust vähendades lihasvalu ja põletikku. Kui valu on kindlas kohas, tuleks sinna suunata külm veejuga umbes viieks minutiks või nii kaua kui suudad. Suurenenud verevoog valulikku piirkonda aitab lihastel kiiremini taastuda.
Karastamine teeb nahale head
Selleks, et külma veega naha välimust parandada, tuleb esiteks end sooja veega pesta ning siis külmema veega puhtaks loputada. Jahe vesi teeb naha pringiks, ahendab poore, vähendab punetusi ja silmaümbruse turseid. Peale selle, et nahk näeb siledam ja jumekam välja, püsib ka meik karastatud nahal pikemalt peal.
Külm vesi paneb juuksed läikima
Kuum vesi kuivatab juuksetüve rohkem kui jahe vesi, mistõttu näevad juuksed liiga kuuma veega pestes välja elutud ja tuhmid. Selleks, et vee abil juuksed rohkem läigiks, ei pea pead üleni külma veega pesema. Pese nii nagu tavaliselt, kuid loputa palsam välja juba jahedama veega. See lukustab niiskuse juuksekarvadesse, tänu millele näevad need pärast välja siledamad ja läikivamad.
Karastamine leevendab stressi
Nägupidi külma vee all seismine aitab rahuneda, sest külm vesi aeglustab südametööd. Ka on näidanud uuringud, et inimesed, kes karastavad end regulaarselt jääkülma veega, saavad stressiga paremini hakkama. Kõik tänu sellele, et keha harjub korduva stressiseisundi ehk äkilise külma kätte sattumisega ära.