Uuring: eestlaste ideaalmeheks on Märt Avandi, venelastel Savisaar ja Putin

Dagmar Lamp
, naine.postimees.ee toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Märt Avandi.
Märt Avandi. Foto: Raigo Pajula / Postimees

Naised ootavad meestelt suhtesse panustamist, selgus TNS Emori vastvalminud uuringust. Hoolivus ja positiivne meel on meeste juures selgelt olulisem, kui edukus või jõukus. Mehed aga arvavad endiselt, et nad peavad panustama eelkõige hea elu tagamisse.

«Juba kaua eksisteerinud soostereotüüp ütleb, et meeste juures on eelkõige oluline edukus, töökus ja võimekust pere ülal pidada,» ütleb TNS Emori uuringuekspert Tanja Kriger. «Kuigi elame võrdõiguslikkuse ajastul, ei ole soostereotüübid veel kaugeltki kadunud. Eesti mees arvabki, et ideaalis peab ta olema tõsine, edukas ja jõukas. Selline arvamus on eriti domineeriv keskealiste meeste seas.»

Eesti naine aga ei oota Tanja Krigeri sõnul oma ideaalselt mehelt esmajärjekorras soostereotüüpseid omadusi, vaid soovib ideaalis enda kõrval näha küll intelligentset ja tarka, kuid samas heasüdamlikku ja hoolivat meest. See ootus väljendub kõige tugevamini keskealiste naiste seas.

«Võib-olla on just naiste ja meeste ootuste ja ideaalide väga tugev lahknemine keskeas üheks põhjuseks, miks just selles vanusevahemikus on tänapäeval lahkuminekute osakaal suurim,» tõdeb ta.

Kuna soosteretüüpide muutmise algatajateks on ajalooliselt olnud naised, siis tunduvad uuringutulemused arusaadavad, lausus TNS Emori uuringuekspert Kaidi Reedi. «Uuringutulemused on meestele positiivseks sõnumiks – ei pea kandma koormat olla kogu aeg edukas ja jõukas,» selgitab Reedi. «Vahel on lubatud võtta aeg maha, tunda elust ning lähedastest rõõmu ja tahtmise korral ka nutta.»

Uuringus ei selgitatud välja ainult ideaalsele mehele sobivaks peetavaid omadusi, vaid uuriti ka konkreetsemalt, kes avaliku elu tegelastest võiks olla kõige ideaalilähedasemad. Eestlased pidasid kõige enam ideaalse mehe kehastuseks Märt Avandit, kellele järgnesid väikese vahega Andrus Ansip, Tanel Padar, Hannes Võrno, Siim Kallas, Toomas Hendrik Ilves ja Mait Malmsten. Vene rahvusest elanikel kerkisid ideaalina esile selgelt kaks isikut – Edgar Savisaar ja Vladimir Putin. Pingereas järgnesid Erki Nool ja Toomas Hendrik Ilves, keda nimetati juba oluliselt vähem.

Ideaalse mehe uuring tehti selle aasta sügisel, kokku küsitleti 509 vastajat vanuses 15–74.

Tagasi üles