Laps räägib, aga vanem ei kuula
«Probleem võib tekkida ka sellest, et laps ei ole harjunud vanemaga rääkima ja vanem ei ole harjunud last kuulama nii, et ta räägiks,» toob psühholoog välja ja soovitab vanematel lugeda sel teemal T. Gordoni raamatut «Tark lapsevanem». «See eeldab, et lapsevanem tõesti soovib kuulata, mis lapsel on öelda ning on soov ka last aidata. Mida ei saa ära unustada, on see, et aktiivse kuulamise alla ei kuulu ainult jutu sisu peegeldamine, vaid ka tunnete peegeldamine ja nende aktsepteerimine,» toonitab spetsialist. «Isegi siis, kui täiskasvanule tundub, et lapse emotsionaalne reaktsioon ei ole lähtuvalt situatsioonist asjakohane. Lapsevanem peab meeles pidama, et lapsel on sellised tunded ja nii on.»
Teiselt pool tasub meeles pidada, et laps on iseseisev inimene, kes suudab sageli ka ise keeruliste olukordade ja tunnetega toime tulla. Veermäe sõnul pelgavad paljud vanemad oma laste tugevaid tundeid ning et ennast sellest tulenevast ärevusest säästa, blokeerivad alateadlikult ka tunnete väljanäitamist, rääkimata nendest rääkimist.
«See kõik eeldabki, et mind lapsevanemana väga huvitab, mida minu laps teeb, kuidas tal huviringis läheb ja kuidas ta seal ennast tunneb! Kui jääb mulje, et sinu last ei kohelda nii, nagu sulle tundub, et võiks, oled sina see, kes oma lapse eest vastutab. Sina saad täiskasvanuna juhendajaga vestelda ning vajadusel ettepanekuid teha,» soovitab ta. «Kui laps siiski tunneb ennast huviringis halvast või juhendaja käitumine ei ole vastuvõetav, ja see ei muutu, võib olla mõistlik lahendus laps ringist ära võtta.»