Päevatoimetaja:
Heidi Ruul
Saada vihje

Viis olulist harjumust parema une heaks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Naine
Copy
Kvaliteetne ööuni sõltub paljudest teguritest.
Kvaliteetne ööuni sõltub paljudest teguritest. Foto: Wavebreakmedia ltd

Suur osa inimestest ei maga öösel 7-9 tundi nagu soovitatakse. Unetuse ja teiste unehäirete tagajärjed on midagi palju enamat kui pahur tuju. See mõjutab välimust, stressitaset, trenni tegemist ning söögiisu.

Enamasti ei mõelda unele enne, kui ollakse alles voodis ja tuli on kustu. See ongi osa probleemist. Hea une tagamaad ulatuvad padjast palju kaugemale. Unehügieen ehk õhtused harjumused muudavad oluliselt une kvaliteeti, kirjutab Youbeaty.

Lihtsad reeglid, mis teevad une paremaks

Mine igal õhtul samal ajal voodisse. Päriselt pole see alati võimalik, kuid ürita sellest enam-vähem kinni pidada, nii pooletunnise kõikumisega. Nõnda treenid oma keha ja aju ning uneaeg kinnistub.

Ärka iga päev samal ajal. Jah, ka see on raske, sest laupäeviti ei saagi poole lõunani põõnata. Kui tõused igal hommikul samal ajal, siis treenid taas oma keha mõistma, millal on ärkvelolekuaeg ja millal uneaeg.

Voodi on vaid seksi ja magamise jaoks. Unusta voodis lugemine, teleka vaatamine ja telefoniga mängimine. Su voodil tohib olla vaid kaks otstarvet: seks ja magamine. See reegel on väga oluline, et sinu teadvusest ununeks kõik teised käitumuslikud harjumused seoses voodiga. Lisaks tasub teada, et igasugune ekraanivalgus ei lase organismil toota melatoniini, mis on uinumiseks oluline ajukemikaal.

Kui magada ei saa, mine voodist ära. Kui ärkad keset ööd üles ja ei saa 20 jooksul uuesti sõba silmale, siis tõuse üles. Mine teise tuppa, loe raamatut või pane pesu kokku. Tee midagi muud teises keskkonnas. Kui muutud uniseks (ja see juhtub nii ehk naa), siis mine tagasi voodisse ja proovi uuesti uinuda.

Planeeri ette. Hea une jaoks vajalikke tingimusi saad hakata ette valmistama juba pärastlõunal. Väldi pärast lõunat kohvi joomist ja ära joo enne uneaega alkoholi. Ka trenn jäta võimalusel päeva esimesse poolde, et keha jõuaks õhtuks maha rahuneda. Õhtusöögi ja uneaja vahele peaks jääma vähemalt kaks tundi, kui mitte rohkem. Suur eine vahetult enne magamaminekut võib olla väga häiriv. Abi võib olla aga rahustavast vannist, kuumast dušist või tassikesest soojast piimast. Pärast esialgset kuumenemist jahtub keha maha ja see on füsioloogiline uneaja märk.

Märksõnad

Tagasi üles