Miks räägitakse praegusel ajal nii palju vaimse arengu tähtsusest?
Miks me käime vaimsel teekonnal? Me tahame aru saada, kes me päriselt oleme.
Üksi on väga lihtne tasakaalus olla, keegi ei käi närvidele ega too ühtegi probleemi üles. Tuleb meeles pidada, et teised inimesed on tõeline kingitus meie elus, kõigile tuleb tänulik olla, kes toovad meis üles erinevaid reaktsioone ja tundeid. Kõik tunded kogu spektris – rõõmust vihani, teevadki meist lõpuks inimese, seepärast ütle «jaa» kogu elule ja kõigile tunnetele. Ole tänulik ning kasuta kogu tunnetepaletti, mis meile inimesena kaasa antud on.
Sa võid valida enda ümber inimesed, kellega suhtled ja suure tõenäosusega oled valinud enda ümber ka need inimesed, kes lisaks rõõmule toovad sinus üles viha, hirmu ja armukadeduse.
Vaimne teekond ei tähenda probleemivaba elu, vaid tähendab seda, mida sa sellest õpid ja kuidas sellele reageerid.
Üks nõidravitseja Balilt ütles ühele naisele, kes tuli otsima ta juurest oma probleemidele lahendusi: «Dear woman, life is a problem. If there’s no problem, there’s no life» («Kallis naine, elu ongi probleem. Kui ei ole probleeme, ei ole ka elu.» – toim).
Tasub tähele panna ka seda, et su parim õpetaja võib olla su enda vanaema – selleks ei pea leidma guru Bali puu alt. Kõik vajalikud õpetajad ongi juba iga päev su ümber.
Vaimsus ei pea olema midagi kauget ja võõrast ja eksootilist. Olen viimasel ajal saanud palju inspiratsiooni eesti mehelt Fred Jüssilt. Tema viis maailma mõista ja tunnetada ning seda teisteni tuua on suur ja hingeliigutav tarkus. Ei ole vaja kummardada võõraid jumalaid, kui võid tegelikult minna Eesti metsa, avada oma meeled ja lihtsalt kuulata puude müha ja lindude laulu ning seal see harmoonia ja tasakaal ongi. Oluline on tunda ühendust iseenda ja kogu maailmaga ja lihtsalt olla sina ise.
Marika Tamm peab sellel nädalavahetusel 20.-21. juulil Haapsalus toimuval Joogafestivalil praktilise töötoa teemal «Naiselikkus kui voolamise kunst». Lisainfo www.joogafestival.ee