Päevatoimetaja:
Heidi Ruul

Palju õnne, :-) !

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Naine
Copy
Foto: SCANPIX

Esimese kirjavahemärkidest naerunäo sünniaeg on täpselt teada.

19. septembril 1982 saatis USA Carnegie Melloni ülikooli arvutiteadlane Scott Fahlman töökaaslastele e-kirja, kus soovitas naljade lõpus kasutada klahvikombinatsiooni :-).

Ettepanek levis tolleaegsete arvutivõrkude kaudu kiiresti teistesse ülikoolidesse, vahendab Tartu ülikooli teadusportaal Novaator. Emotikonid said menukaks ning tänapäeval on neist kümneid erinevaid versioone.

Närvivõrkude ja programmeerimiskeelte uurija Fahlman töötab samas ülikoolis edasi. Emotikonide edu hämmastab teda, samas pole ta moodsate liikuvate ning värviliste naerunägude austaja: «Need on inetud ja pärsivad loovust. Keegi ei ürita enam ainult klaviatuuri kasutades tundeid väljendada.»

Ajalooline kiri esimese naerunäoga läks alguses kaotsi. Fahlman ei hoidnud sõnumit alles, seda ei õnnestunud ka ülikooli võrgust taastada.

Alles ☺ 20ndaks sünnipäevaks leidis üks Microsofti tehnik selle lintide peale tehtud tagavarakoopiate hulgast üles.

Siiski leidub inimesi, kes väidavad, et emotikonide kasutamise idee pärineb varasemast ajast. Selle kohta pole paraku ühtegi tõendit.

Märksõnad

Tagasi üles