Vanemate omavahelised probleemid jätavad lapsed tähelepanust ilma
Riskipereks peetakse sotsiaaltöö vallas ka sellist perekonda, kus vanemate suhteprobleemid on pikema aja jooksul väga intensiivsed ning vanematel ei jagu emotsionaalseid ressursse oma laste jaoks. Koos tähelepanuga jäävad need lapsed ilma turvalisest lähedussuhtest, sest nende vanematel on jõudu tagada neile vaid «hooldusmiinimum»: toit, riided, magamisase.
Mõistlik lisab: «Taolise totaalse hõivatuse, mille tulemuseks on emotsionaalses isolatsioonis elav laps, võib tekitada ka alkohol, narkootikumid, vaimse tervise probleemid vanematel, töönarkomaania jms. Sellisel juhul läheb laps otsima mujalt seda, mida talle koduses miljöös ei jagu: lähedust, seltskonda, tähelepanu. Suuremad lapsed leiavad seda eakaaslaste, poiss- või tüdruksõbra, kahjuks sageli ka väga halva motivatsiooniga täiskasvanu käest.»
Sellest võibki tuleneda lapse põgenemine: kodune olukord on muutunud nii väljakannatamatuks, et tänav tundub turvalisem kui kodu. Selle põhjuseks on perevägivald. Mitte ainult füüsiline, vaid ka vaimne vägivald.
Miks põgenetakse asenduskodust?
Asenduskodust, rehabilitatsiooni- ja turvakeskusest põgenemise põhjused on Mõistliku arvates veidi teistsugused. «Võimalik, et laps tunneb ennast vastutavana oma bioloogiliste vanemate käekäigu eest, igatseb nende järgi ka siis kui nad on teda eelnevalt hooletusse jätnud või haiget teinud ning lahkub selleks, et neid leida,» selgitab ta.
Võimalik ka, et laps pole harjunud uue elukorraldusega. Kuivõrd inimese jaoks on normaalne see, millega ta on harjunud, on kohanemine eelnevast väga erinevates tingimustes lapse jaoks raske ja ta kogeb uusi nõudmisi (ühiskonna vaatenurgast täiesti tavalisi ja elementaarseid nõudmisi) vägivallana enda suhtes.