2. Kas basseini pissimine on halb?
Jah. Kuigi häda kinni hoidmine tualeti leidmiseni tundub olevat tavapärane viisakus, on uuringud näidanud, et üha enam inimesi kergendab end basseini. CNNi andmetel tunnistas 17 protsenti täiskasvanutest, et on basseini pissinud, kaasa arvatud kuulus ujuja Michael Phelps.
Probleem basseini pissimisega seisneb selles, et pissi sees olev lämmastik reageerib desinfitseeriva klooriga ning tekib uus kemikaal – kloramiin. Selle tulemusel juhtub kaks asja. Esiteks takistab see klooril tegemast oma tööd ehk tapmast haigustekitajaid nagu kolibakter, salmonella ja teised. Teiseks on see ärritaja – kui oled ujumise järel kogenud köhimist, hingamisteede probleeme või punaseid silmi, võivad need olla tekitatud kloramiinist.
Lämmastiku sisaldavad ka higi ja hügieenitarbed, seega enne basseini hüppamist duši all käimine on hea viis kloramiini tekke ennetamiseks.
Eksperdid lisavad, et kui basseinil on tugev keemiline hais, siis see pole kloor, see ongi kloramiin. Tervislik bassein ei haise.
3. Miks mu silmad ujudes punaseks lähevad?
Kui oled basseinis, võivad silmade ärritust tekitada mitmed kemikaalid, mida basseinivee puhastamiseks kasutatakse. Ära unusta ka eelmise küsimuse vastust. Basseinis ujudes on mõistlik kasutada ujumisprille.
4. Kas vee all on võimalik päikesepõletust saada?
On küll. Gilchrist selgitab: «Päikesekiired tungivad läbi veepinna, seega on väga oluline kanda pikatoimelist päikesekreemi.»
Vee peegeldav pind võimendab päikesekiiri ja võib ujujatel ning paadiga sõitjatel tekitada põletust. Seetõttu on eriti oluline kasutada päikesekreemi ja paadis olles ka päikeseprille.