Vana traditsiooni järgi lõigatakse arengumaades tüdrukute genitaalid ümber – see on hävitanud maailmas miljonite noorte naiste elud, vahendab News.de.
Uuringu jaoks küsitlesid teadlased 841 naist, kes olid läbinud Prantsusmaal 2008. ja 2009. aastal kliitori operatsiooni. Patsiendid andsid aasta jooksul pärast operatsiooni teavet valude ja seksuaalsete naudingute kohta.
Tulemused kinnitasid, et 35 protsenti naistest, kes ei olnud varem orgasmi kogenud, said seda tunda nüüd perioodiliselt. Pooled opereeritutest, kes said varem piiratud orgasme tunda, kogesid nüüd neid võimsamalt ja korrapäraselt. Halvenemine toimus operatsiooni järgselt väga vähestel patsientidel, enamik teatas, et operatsioon vähendas oluliselt nende valu.
«Meie tulemused näitavad, et kliitor on võimalik pärast kirurgilist suguelundite moonutamist taastada,» ütles kliitori operatsioone läbiviinud kirurg Foldès.
Kuna kliitor on peidetud enamasti naise keha sisse ja ümberlõikamisel on vigastatud tavaliselt sellest väikest osa, aitab see taastamisele kaasa, kuna uue kirurgilise tehnika abil on võimalik kliitori varjatud osa väljapoole tuua.
Palju keerulisem on aga ohvreid operatsioonilauale saada. Ohvritel, kes elavad peamiselt vaesemates riikides, on taastavaks operatsiooniks vähe võimalusi, tunnistasid teadlased.
Et naiste elu arengumaades parendada, tuleks sekkuda. Nii mõneski riigis ei pea aga ravikindlustus seda vajalikuks operatsiooniks. Isegi kui sekkumine oleks meditsiiniliselt vajalik, liigitatakse see plastilise kirurgia alla. Lisaks ei ole vähese teavitustöö tulemusena paljud naised sellisest võimalusest teadlikud, selgitasid teadlased.