Eestis on asutud kodusünnituse seadustamisele – kuidas sellesse suhtute?
Kodusünnitus on hästi vastuoluline teema. Kui jälgida selle pooldajate ja vastaste väitlust, siis on näha, et elatakse täiesti erinevates maailmades ja need ei lähene kuigivõrd. Lõppkokkuvõttes puuduvad selged teaduslikud faktid selle kohta, et kodusünnitus on parem või halvem, kui haiglas sünnitamine.
Enamikul naistest kulgeb sünnitus probleemideta ja sünnitusel ei vajata meditsiinilist abi, et ema või last päästa. Seega ei vaja enamik sünnitajaid tegelikult arstlikku sekkumist. Teisalt on väga raske eristada, missugused naised vajavad jälgimist ja sekkumist, millised mitte.
Mõnikord jääb kodusünnituste vastaste jutust mulje, et kodusünnitus on hiiglasuur tagasiminek. Tõesti, meditsiini sidumine sünnitusega on olnud üks suurimaid edulugusid meditsiiniajaloos üldse, sest on toonud juurde kõige rohkem elusid ja tervislikult elatud aastaid.
Ent meditsiin pole ainus asi, mis seda on teinud – juurde tulevad ka toitumine, elamistingimused, naiste tervis ja ettevalmistatus sünnitamiseks. Arstid näevad sünnitusmajas sünnitamist kui turvavööd – juhul kui midagi halvasti läheb, oleme valmis koheselt tegutsema.
Kuna oleme maskumaksjatena ise meditsiinisüsteemi ülalpidajad, siis on igaühel õigus otsustada, missuguseid meditsiiniteenuseid ta soovib, missuguseid mitte. Kui on näha, et naised tahavad vähem meditsiinilisi sekkumisi, siis peavad nii arstid kui ka seadused sellele reageerima.
Normaalsete sünnituste andmine ämmaemandate juhendada ja jälgida oli suur ja vajalik samm edasi, sest on teada, et arstide valmidus sekkuda on palju suurem kui ämmaemandatel ja on teada, et kui ämmaemand juhib madala riskiga sünnitust, siis on samade tulemuste juures sekkumist vähem. See tuleneb erialasest eelsättumusest, sest arstidelt oodatakse probleemide korral kiiret ja otsustavat sekkumist.