Emakakaelavähk on just noorte (15- kuni 44-aastaste) naiste seas surma põhjustavate pahaloomuliste kasvajate hulgas teisel kohal. Samas hea uudisena on emakakaelavähil ligi 10-aastane peiteaeg, mille jooksul on võimalik seda sageli edukalt ravida.
Riiklik vähiregister Eestis praegu puudub, kuid tohtrite sõnul diagnoositakse igal aastal ligikaudu 170 uut emakakaelavähi juhtumit. Kurb on see, et paljud naised jõuavad arsti juurde liiga hilja - kui vähk on juba kaugele arenenud. Seepärast ongi suremus haigusesse palju kõrgem, kui see olla võiks.
Käi regulaarselt arsti juures kontrollis
Emakakaelavähk ei teki aasta-paariga, selle arenemiseks on vaja pikemat perioodi. Mõnes mõttes on emakakaelavähk «hea vähk», sest talle eelnevad vähieelsed seisundid, emakakaela düsplastilised muutused.
Oluline on diagnoosida emakakaela raske astme düsplaasiat ning rakendada ravi enne emakakaelavähi väljakujunemist. PAP-testiga on võimalik hinnata, kas rakud on korras või esineb kõrvalekaldeid. Kui avastatakse haiguslikke muutusi ehk vähieelseid seisundeid, jälgitakse naisi tähelepanelikumalt ning arsti tuleb külastada tihedamini.
Sel hetkel, kui muutused on juba liiga suured, saab vähi lõplikku teket siiski edukalt vältida operatiivse raviga. Kui naine jõuab arsti juurde õigel ajal, siis lõigatakse ära lihtsalt see halbade rakkudega koht ning elu jätkub nagu varem. Ekstreemsematel juhtudel tuleb muidugi operatiivselt eemaldada kogu emakas.
Mida saaks riik paremini teha?
Homme, 15 mail toimub riigikogus ümarlaud teemal «Vähi sõeluuringud kui investeering Eesti rahva tervisesse», kus arutatakse vähi ennetamise, varase avastamise ja ravi võimalusi.