Postimees Naine kutsus Eestimaa emasid ja tütreid üles tegema koos midagi ühendavat ja üdini positiivset: võtke oma ema või tütar käekõrvale, pange sarnaselt riidesse ja tehke ühtekas pilt. Ka varasemad ühtekuuluvust tähistavad pildid olid oodatud.
Ja mis juhtus – soov teha midagi liitvat lihtsalt heast südamest ärkas paljudes-paljudes emades ja tütardes. Oleme teile südamest tänulikud! Mahutasime teid ka Postimees Nädalasse nii palju, kui paber kannatas, kui veel palju rohkem õnnest säravaid Eestimaa emasid ja tütreid saad imetleda meie suurest galeriist. Leia ennast ja oma tuttavad!
Peresidemed väärivad tähistamist. Ja mis võiks olla ilusam kui ühtekuuluvust sarnase riietusega kogu maailmale kuulutada! Tütred ütlesid emade kohta «mu asendamatu ja ainulaadne emme», emad omakorda «minu süda, mu kõige kallim» – palju siiraid, ilusaid sõnu.
See loob rahu ja armastust ja pühitseb emasid-tütreid ühendavat erilist sidet, sest just tütardest saavad kunagi omakorda emad, kes armastust edasi viivad. Me ei ütle, et pojad ja isad pole tähtsad, loomulikult on! Kuid emadepäeva ukselävel pühendume tänastele ja tulevastele emadele.
Pereside on püha
Moelooja Marilin Sikkal on peresidemeid alati pühaks pidanud. Ta hoiab südames esivanemate pärandust, sooje suhteid oma emaga ning pühendub rõõmuga ka ise emarollile. Tema peres on neli tütart: Mona Linda (22), Rosa Linda (18), Nata Linda (16) ja Linda Mari (10).
/nginx/o/2025/05/09/16831630t1hb750.jpg)
Marilin Sikkali loomingus on koha leidnud nii esivanemate lood kui noorima tütre joonistatud sulemotiiv. «Mina usun, et pärandi hoidmine annab inimesele jõudu. Ja elus ei ole midagi suuremat ja väärtuslikumat kui soojad suhted. Minu jaoks on pere püha ja suhted ema ja laste vahel on selle süda.»
/nginx/o/2025/05/09/16831634t1he944.jpg)
Marii Piller ütleb hingestatult, et midagi ilusamat elus kui emaks saamine tema ette kujutada ei oska. «Emadust võib pidada elu suurimaks väljakutseks, kõige keerulisemaks ametiks ja suurimaks, siiraimaks rõõmuks,» usub naine.
Ta näeb, et mõnedes pole seda julgust suureks elumuutuseks või soovi koomale tõmmata ego, mida väikese inimese perretulek paratamatult tähendab. «Meil on võimalus valida – kas me hakkame südames kasvatama hirmu või usaldust.» Tark naine usub, et laps on elu suurim õpetaja ning vanemaks saamine võimsaim võimalik hinge ja südame avardaja.
/nginx/o/2025/05/09/16831611t1hd5eb.jpg)
Katrin Madisson unistas emaks saamisest aastaid enne, kui see viimaks sündis. Nüüd on nad abikaasaga väikese Laura üliõnnelikud vanemad ja naudivad igat hetke sellest täiesti iselaadi elust tibatillukese inimesega, kus saavad kokku piiritu rõõm, armastus, vastutus ja võimalus maailma täiesti värske pilguga vaadata, nagu ainult lapsed oskavad.
«Ma olen vist esimest korda elus päriselt lahtiste silmadega väljas ja on aega ka päriselt enda ümber olevat ilu ning looduse tärkamist näha,» jagab Katrin. «Pole midagi armsamat kui Tupsu hommikune nunnutamine ning see, kui ta südamest naerab.»
/nginx/o/2025/05/09/16831610t1hcc2e.jpg)
Hea suhte märk
Pereterapeut, mentor ja koolitaja Lilian Saage sai täiskasvanud tütrega ekstra kokku, et ühtemoodi riide panna ja pildid teha. Mõlemad tulid reisilt. Kuid tark naine sai aru idee tähendusest ja tähtsusest – see pole teistele, vaid oluline eeskätt endale.
«Just ema on tütrele eeskuju selles, kuidas olla naine,» selgitab pereterapeut. «Tulen ise kolme tütrega perest, olen noorim õde. Meie ema on väga nooruslik, mänguline ja elurõõmus, seda olen ka edasi pärandanud. Tütar on ju juba täiskasvanu, aga me oleme endiselt täis lapselikku, elujaatavat hoiakut. Olen aru saanud, et emal on tohutu mõju – just ema määrab, kas peres ollakse rõõmsad või tõsised. Sest elu on tõsine! Lapsed on lojaalsed.»
/nginx/o/2025/05/09/16831613t1hd338.jpg)
Saage usub, et soov sarnaneda tuleb rohkem emade poolelt – nii südantsoojendav on lapses killukest ennast näha. «Mulle öeldakse, et olen oma emaga sarnane. Ma ei tea, kas tahan seda öelda. Aga vaatan ennast ja oma tütart – mu tütar on väga minu moodi.»
/nginx/o/2025/05/09/16831624t1h24d4.jpg)
Mida näitab see, kui emad ja tütred armastavad end sarnaselt riidesse panna? Lilian Saage mõtestab lahti ka ühendavate piltide tähenduse. «Väikese lapse puhul otsustab vanem. Suurema lapse puhul laps – see, kui ta soovib ka suuremana emaga pildile tulla, näitab, et seda suhet on hoitud, seal on kvaliteet ja side. Teda sa pildile ei sunni. Ma olin nii tänulik – tegin oma tütrele ettepaneku ja ta oli kohe nõus.»
/nginx/o/2025/05/09/16831609t1h51dc.jpg)
Pereterapeut usub, et see algatus teeb head ka neile, kes veel kaasa tulla ei jõudnud. «Alati on õige aeg võtta aega ja tuua eriline ema-tütre suhe nähtavale. Et see laste poolt poleks kohustus, vaid tahe ja sirutus. Ja kui seda suhet pole, äkki on aeg omalt poolt käsi sirutada ja midagi luua, et oleks selline suhe.»
/nginx/o/2025/05/09/16831617t1hc848.jpg)
Aitäh teile, armsad emad ja tütred, kes ideega kaasa tulid. Algatust nii emade kui tütarde poolelt tuli täiesti võrdselt. Tütred soovisid tänada ja tähistada imelist suhet oma emaga ning emad väljendada tingimusteta armastust ja ühetkuuluvust oma armsa tütrega.
Kust tuli idee? Algatuse autoriks on tegelikult minu 12-aastane tütreke Õnne. See oli tema mõte: «Emme, võtame need ühtekad kleidid ja teeme ühteka pildi. Ma usun, et teised emad ja tütred tahavad ka teha, see teeb nii hea tunde!»
/nginx/o/2025/04/29/16809111t1h1917.jpg)