«Vahu vahel» on Eesti Kunstiakadeemia moe-, tekstiili- ja aksessuaaritudengite iga-aastane moenäitus. Moekunstnik Liisi Eesmaa ja kunstnik Flo Kasearu juhendamisel sündisid vahvad vahuelukad – jääkmaterjalidest loodud fantaasiategelased, kes vallutasid 4. veebruaril Viru keskuse aatriumi.
GALERII ⟩ Eesti Kunstiakadeemia tudengid tegid Viru keskusest pöörase vahuvõlumaa
Viru keskuse aatriumis avatud näitus «Vahu vahel» paneb mõtlema, kuidas meie enda loodud tehismaterjalid maailma mõjutavad. Noored tudengid uurivad vahtplasti teekonda – kuidas see sünnib tööstusjäätmetest, muutub keskkonnavaenulikuks «elukaks» ja lõpuks hakkab maailma enda alla matma, luues kummalisi postapokalüptilisi maastikke.
Eksponaadid valmisid üle kuu aja kestnud loovkursusel, kus pakenditööstuse jäägid muutusid tudengite käe all ainulaadseteks skulptuurideks. Erinevate vormimistehnikatega loodi põnevaid ja ulmelisi kujundeid, mis meenutavad taimi, seeneniidistikke ja muid kummalisi eluvorme. Kuigi inspiratsioon tuli loodusest, peegeldavad tööd ka inimeste ja keskkonna vahelisi pingelisi suhteid.
«See on tohutu toores energia ja lõputult töötunde, mille käigus need kummitavad, mullitavad ja vahutavad teosed sündisid. Nagu omaette sünkjas-must koloonia elukaid, pärit nii tudengite alateadvusest kui roosadest unenägudest,» kommenteerib moedisainer Liisi Eesmaa, kes oli üks töötoa juhendajaid. Kunstnik Flo Kasearu aga lisab: «Tudengid tegid kohutavalt mahlaseid ja mahukaid aksessuaare! Algmaterjal oli jube mõnus ja protsess nagu alati, vaevarikas ja väljakutsuv, aga materjali lõplikud ümbertöötlused hirmus nauditavad!»
«Meie soov on piisavalt šokeerida ja katsetada piire – kui suur ja kui värviline peab olema pakendijääk linnapildis, et inimene tajuks selgelt: ainus viis edasi on läbi materjaliringluse. Meil on väga suur rõõm seda teha koostöös peale kasvava põlvkonnaga – EKA andekate tudengitega,» sõnas Viru Keskuse turunduse ja kommunikatsioonijuht Kristel Martis, kellega koostöös jõuab näitusekontseptsioon keskusesse juba kuuendat aastat.
EKA sisearhitektuuri tudengid lõid erilise keskkonna, kus saab vahtplasti maailma lausa omal nahal kogeda. Interaktiivsed elemendid – puuteseinad ja heliefektid – viivad külastajad otse selle muteerunud materjali südamesse. Need loovad käegakatsutava ühenduse kunstiteostega ja aitavad mõista, kui püsivad ja mõjukad on meie kasutatud materjalid. «Vahu vahel» ei anna kindlaid vastuseid, vaid paneb mõtlema, mis saab meie prügist edasi. Kas märkame seda ainult siis, kui see meid häirib, või muutub see märkamatult osaks keskkonnast, tekitades pöördumatut kahju?
Näituse peamine materjal, sünteetiline vahtpolüetüleen, on tänapäeva tehnoloogia abil taaskasutatav. Pärast näitust saab selle purustada ja muuta graanuliteks, mida saab uue materjali tootmisel kuni 70 protsendi ulatuses uuesti kasutada.
Näitus on Viru keskuse aatriumis avatud 4.–19. veebruarini. Külastus on tasuta.