Päevatoimetaja:
Heidi Ruul
Saada vihje

10 põhjust, miks kaalulangetus tulemusi ei anna

Copy
Foto on illustratiivne.
Foto on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Hiljutine küsitlus Fitbody Facebooki grupis näitas, et 40 protsenti naistest on oma välimuse suhtes kriitilised. Pool vastanutest on kaalulangetuseks katsetanud ekstreemseid dieete – ülimadalat kaloraaži, toidugruppide täielikku väljajätmist või pikka vahelduvpaastu. 7 protsenti on end liigse treeninguga piitsutanud, lootuses kiireid tulemusi saavutada.

Sageli tehakse selliseid ekstreemsusi mingi konkreetse tähtpäeva või sündmuse eel – puhkusereis, sünnipäev või uue aasta algus. Esialgne entusiasm asendub aga peagi kurnatuse, stressi ja motivatsioonilangusega, mis omakorda tekitab süütunnet ja enesekriitikat. Naiste aruteludes kõlab ikka seesama küsimus: «Kas tulemus jäi püsima?»

Jah, lühiajaliselt võib kaal langeda. Aga mis hinnaga? Reeglina lõpevad need kiirdieedid hoopis kaalutõusu ja terviseprobleemidega – eriti 40+ vanuses.

Seega, miks need eksperimendid ei tööta ja mida tasuks hoopis vältida?

1. Ebarealistlikud eesmärgid

Soov kiiresti 10 kg alla võtta, hakata üleöö iga päev trennis käima või muuta korraga kogu oma elu – need kõik on retsept läbikukkumiseks. Kui eesmärk on liiga ekstreemne, järgneb sellele peagi väsimus ja motivatsioonilangus.

2. Puudub konkreetne ja realistlik plaan

Üldine eesmärk, nagu «tahan kaalust alla võtta» ei anna selget suunda. Kui proovida iga nädal uut internetis nähtud nippi, pole stabiilseid tulemusi loota. Plaan peab olema realistlik ja arvestama sinu elu, harjumuste, võimaluste ja isegi maitse-eelistustega. Järjepidevus on edu võti.

4. Ebapiisav ettevalmistus

Kui toitumist ja treeninguid ei planeerita ette, tekivad kiired ja ebatervislikud valikud – haarad midagi kiiresti poest või jätad trenni vahele. Hea plaan algab teadlikkusest ja eeltööst.

5. Liigne keskendumine kaalule

Kaalunumber on vaid üks näitaja. Sellest palju olulisem on kehakoostis, kus on näha rasva ja lihasmassi osakaal. Hea kehakoostis tähendab hästiistuvaid rõivaid, vähem tselluliiti, rohkem jõudu, energiat ning ka paremat enesetunnet ja tuju.

6. Ei arvestata eale sobivat elustiili ja harjumusi

40+ naiste kehas toimuvad hormonaalsed muutused, mis mõjutavad ainevahetust ja energiataset. Nooremana «andis keha andeks» kiirdieedid, kuid nüüd tuleb elustiili valida teadlikumalt.

7. Stressi ja une alahindamine

Kui oled kurnatud ja unepuuduses, ihkab keha kiiret energiat – tavaliselt magusat ja rasvast toitu. Lisaks mõjutab stress hormonaalset tasakaalu ja viib tervislikud harjumused tagaplaanile. Uni, taastumine ja vaimne tasakaal on samavõrd olulised kui toitumine ja treening.

8. Oodatakse motivatsiooni mitte distsipliini

Paljud küsivad, kust leida motivatsiooni trenni teha. Tõde on see, et motivatsioon on ajutine, aga distsipliin ja järjepidevus toovad tulemusi. Nagu hammaste pesemine – see on harjumus, mitte valik. Kui oled harjunud regulaarselt liikuma ja tervislikult toituma, ei taha sa enam vana enesetunde juurde tagasi minna.

9. Puudub tugi või kogukond

Muutusi on üksi palju raskem teha. Kui tekivad kahtlused või motivatsioon langeb, on hea, kui kõrval on inimesed, kes toetavad. 

10. Sa ei tee seda enesearmastusest

Kui dieet ja treening on karistus, mitte enesearmastus, siis see ei toimi. Kui fookus on ainult kaalul, mitte tervise parandamisel ja enesetundel, on see kurnav ja lühiajaline. Küsi endalt: kas ma soovitaksin seda oma kallitele inimestele? Kui mitte, siis miks sa seda endale teed? Pea meeles, et sa oled väärtuslik igal sammul oma elust – mitte ainult siis, kui oled ideaalkaalus.

Oluline on enda keha kuulata

Egle Nabi ütleb tabavalt: «Kui imelahendused eksisteeriksid, siis mina – professionaalse bikiinifitnessi sportlasena – oleksin neist ammu kuulnud. Ka mu treener Charles Poliquin, kes on valmistanud ette kõige rohkem olümpiasportlasi maailmas (sh Arnold Schwarzeneggeri), pole neist kuulnud. Seega, nende otsimine on aja raiskamine.»

Tuleb leida just sulle sobiv plaan, mida samm-sammult ja järjepidevalt ellu viia. Eesmärk pole vaid number kaalul, vaid tugev, terve ja õnnelik elu. Kõige kiirem tee hea vormi juurde on samas ka kõige aeglasem tee. Kuid see on ainus, mis on jätkusuutlik ning püsiv!

Tagasi üles