Jaanuar on kurikuulsalt tuntud kui lahkuminekute kuu, mille tipuks on sageli nn lahutuspäev – esimene esmaspäev pärast uusaastapäeva. Uuringud näitavad, et detsembri ja sõbrapäeva vahel kaalutakse lahkuminekut lausa kaks korda sagedamini kui muul ajal aastas. Miks nii?
Jaanuar on lahkuminekute kuu – kuidas seda vältida?
Detsembrikuine pidustuste virvarr on paljudele suhetele viimaseks proovikiviks. Pidustuste ajal kiputakse konflikte vältima, kuid jaanuaris, kui pidude tolm settib, tõusevad lahkhelid pinnale. Psühhoterapeut dr Karen Phillip selgitas, et pühadeperiood toob kaasa rahalised pinged, suurenenud ärevuse ja intensiivsed peresündmused, mis panevad põntsu habrastele suhetele.
Kohtinguekspert Jacob Lucas lisas, et detsembris kuhjunud pinged võivad uue aasta alguses plahvatada: «Inimesed jõuavad murdepunkti, kus öeldakse, et neile aitab.»
Uue aasta selgus
Jaanuar toob kaasa võimaluse oma elu ja suhteid uuesti hinnata. Paljud otsustavad, et uus aasta väärib ka uut algust. Lahutus- ja finantsanalüütik Michelle Smith sõnas: «Lahutus on sageli uusaastalubaduste nimekirjas – soov mitte enam õnnetu olla.»
Samas ei tähenda jaanuar alati lahkuminekut. Paljud paarid otsustavad hoopis abi otsida. Jaanuaris minnakse väga palju teraapiasse, sest inimesed ei taha astuda uude aastasse lahendamata probleemidega.
Tänapäeval seisavad suhted silmitsi uute sotsiaal-majanduslike raskustega, nagu elukalliduse kriis, sotsiaalmeedia tekitatud armukadedus ja avatud suhete dilemmad. Need keerukad teemad sunnivad inimesi oma suhteid veelgi sügavamalt läbi vaatama.
Nii võib jaanuarist saada kas uue alguse kuu või oluline pöördepunkt suhete parandamiseks – mõlemal juhul on see aeg, mil paljud hindavad oma õnne ja tulevikuväljavaateid põhjalikult ümber, kirjutab Metro.