Kas mõtled vahel sellele, kus su keel ja hambad puhkeasendis on? Tõenäoliselt harva, kuid sellele tasub tähelepanu pöörata. Hambumusfüsioloogia ja hambaproteesimise spetsialist Timo Kallio selgitas, et suu puhkeasendis on keel suulaes ja selle ots toetub ülemiste esihammaste taha. Huuled puutuvad kergelt kokku, kuid hambad on üksteisest mõne millimeetri kaugusel.
KUS ON SINU KEEL? ⟩ Just see on suu korrektne puhkeasend
Suu peaks alati naasma puhkeasendisse, kui me ei söö, räägi ega tegele muude asjadega, mis nõuavad aktiivselt suu kasutamist. See võimaldab lõualuul lõõgastuda ja leevendada pinget. Kui hambad on pidevalt kokku surutud või suu vales asendis, ei saa lõualuu puhata. See võib viia mitmete probleemideni, näiteks
- valud peas ja näos
- pinges või valusad lõualuud
- kulunud või kahjustunud hambad
Kallio sõnul on keele õige asend suulaes võti pingete vähendamiseks, sest see hoiab hambad loomulikult üksteisest eemal.
Harjuta lõdvestumist
Igaüks saab harjutada oma keele viimist suulakke, kuid see peaks toimuma loomulikult ega tohi olla ebamugav. Kallio selgitab: «Keel läheb sinna, kus tal on loomulikult mugav. Suulagi on tihti kõige loomulikum asukoht.»
Siiski võivad mõned individuaalsed probleemid, näiteks kitsas suulagi või ebaproportsionaalne lõualuu, raskendada suu puhkeasendit.
Keele korrektne puhkeasend aitab lisaks lihaspingete leevendamisele ka hingamist parandada. Kallio sõnul peaks hingamine toimuma eelkõige nina kaudu, mis eeldab, et suu on suletud.
Kuigi füüsilise pingutuse ajal on suu kaudu hingamine loomulik, võib pidev suuhingamine põhjustada:
- limaskestade kuivamist ja suuinfektsioone
- probleeme neelu ja mandlitega
- uneaapnoe riski suurenemist täiskasvanutel
Lastel, kelle hambad ja suu alles arenevad, võib pidev suuhingamine põhjustada väärhambumusi.
Pöörates tähelepanu oma suu puhkeasendile ja harjutades keele viimist suulakke, saab leevendada lihaspingeid, parandada hingamist ja vältida võimalikke terviseprobleeme. See lihtne harjumus parandab oluliselt nii suuhügieeni kui ka üldist heaolu, kirjutab MeNaiset.