Päevatoimetaja:
Heidi Ruul
Saada vihje

ARSTI NÕUANNE Probiootikumide tarbimine on külmal ajal hädavajalik

Copy
Foto on illustratiivne.
Foto on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Nüüd, kui on talv, võiksid kaaluda probiootikumide tarbimise suurendamist. ​Miks? Suvel tekib inimestel tavaliselt rohkem isu puu- ja köögiviljade järele kui külmal ajal. Kuumus võib tekitada isu salatite ja värske vitamiinirikka toidu, nagu arbuusi ja gazpacho järele. Kuid talve saabudes muutuvad meie toitumisharjumused ning inimesed kipuvad eelistama kaloririkkamaid toite, mis aitavad kehal sooja hoida. Ja kes saaks neid selles süüdistada?

Sellest hoolimata võivad hooajalised kõikumised toitumisharjumustes põhjustada muutusi meie mikrobioota koostises (mikroorganismide süsteem, mis asub meie kehas).

«Soole mikrobioota ei ole lihtsalt bakterite rühm, mis elab meie soolestikus; see on dünaamiline mikroökosüsteem, mis suhtleb aktiivselt erinevate inimkeha süsteemidega,» selgitab peremeditsiini spetsialist Miguel Ignacio López Ramiro. «Seetõttu on toidulisandite või probiootikumide tarbimine nendel kuudel hea tervise säilitamiseks hädavajalik.»

Probiootikumid ei aita mitte ainult parandada ja reguleerida meie soolebarjääri tööd, mis on oluline mehhanism kahjulike ainete sisenemise vältimiseks kehasse, vaid uuringud on näidanud, et bakteriaalne floora avaldab sügavat mõju ka näljahormooni ja täiskõhuhormooni tootmisele ning sellele, kuidas keha rasvu omastab.

Kuna pühad on tihti toidurikas tähistamise aeg ja samas ka külm periood, mil kipume valima rohkem kaloreid sisaldavaid toite, on oluline tasakaalustamiseks suurendada heade bakterite hulka probiootikumide abil, vahendab Glamour.

Ramiro sõnul saab seda teha, võttes toidulisandeid, mis sisaldavad eelkõige Lactobacillus rhamnosus ja Lactobacillus gasseri tüvesid, kuna need on tuntud oma rolli poolest rasvade omastamise reguleerimisel. Lisaks soovitab ta süüa probiootikumirikkaid toite, nagu hapukapsas, kombucha, kimchi ja jogurt.

Tagasi üles