Ema pettumus poja tüdruksõbra vähese panuse pärast perekondlikel koosviibimistel on vallandanud internetis tulise arutelu. Ta kirjeldas, kuidas poja tüdruksõber külastab nende kodu sageli, kuid ei osale peretegevustes ega paku abi majapidamistöödes.
Ema ei taha poja pruuti enam oma majja lasta – kellel on õigus?
52-aastane ema rääkis, kuidas ta võttis poja 22-aastase tüdruksõbra alguses vastu soojalt ja sõbralikult, korraldades esimeseks kohtumiseks piduliku õhtusöögi. Ent peagi hakkas ema märkama tüdruksõbra käitumises nii mõndagi häirivat. Tüdruk külastas neid peaaegu iga päev ja nõudis konkreetseid toite, ent ei avaldanud tänu ega pakkunud kunagi abi.
Probleem süvenes, kui tüdruksõber keeldus osalemast peretraditsioonides, nagu näiteks koos magustoitude kaunistamine. «Ta tegi algusest peale selgeks, et ta ei ole sellest huvitatud,» märkis ema. «Täna, kui mu poeg ütles, et tüdruk soovis õhtusöögiks konkreetset lihapirukat, tundsin, et olen sellest kõigest juba kurnatud. Ma ei taha, et see kahjustaks minu suhteid pojaga, kes tundub olevat temasse väga kiindunud.»
Ema otsib olukorrale lahendust, kuid tunneb muret, et piiride kehtestamine võib poja eemale peletada. Samas tõdeb ta, et isegi tema noorim, 17-aastane poeg, on juhtinud tähelepanu tüdruksõbra passiivsusele. «Minu tütred, abikaasa ja pojad annavad kõik oma osa, kui meil on pereüritused,» selgitas ema. «Ma ei näe seda naiste kohustusena – minu majas aitavad kõik kaasa.»
Tüdruksõbra üks vastuseid ema õrnadele vihjetele oli aga: «Pole sõrmust, pole naise kohustusi.» See kommentaar pahandas ema, kes tunneb, et peres valitseb koostöövaim, millega kõik varasemad partnerid on loomulikult kaasa läinud. Naine kirjeldas ka tüdruksõbra kalduvust isoleeruda pere koosviibimistest. Näiteks filmiõhtutel eelistab tüdruk veeta aega teises toas, eemal ülejäänud perest.
Eksperdi arvamus
Põhja-Carolina terapeut Kenny Levine kommenteeris olukorda Newsweekile, rõhutades, et emal tasuks seada piirid ilma suhet pojaga kahjustamata. «Tervislikes suhetes me ei lase kellelgi endast üle sõita ega keela neid oma koju tulemast,» selgitas ta. «Piiride seadmine tähendab selget ja järjepidevat suhtlust teemal, mis meie kodus sobib ja mis mitte.»
Levine soovitas olukorra lahendamiseks pakkuda välja koostööd, näiteks: «Mul on hea meel, et sulle lihapirukas meeldib. Kui sa soovid seda õhtusöögiks, tule palun siia kella neljaks, põll ees, et saaksime koos selle valmistamisega alustada. Ma õpetan sulle, kuidas seda teha.» Kui tüdruksõber siiski koostööd ei tee, soovitas Levine rahulikult selgitada, et selline käitumine ei ole vastuvõetav.
Internetikasutajad on ema postitust laialdaselt toetanud.
«See tüdruk, keda te vaevu tunnete, ilmub iga päev kohale, nõuab kindlaid toite, kuid ei aita midagi teha, ei avalda tänu ega isegi osale pereüritustel? Sa peaksid pojale selgelt ütlema, et tüdruk peab kombeid õppima.»
«Kui ta kohtleb sinu kodu nagu restorani, siis võiksid ka sina teda kohelda kui klienti. Tema jultumus on hämmastav!»
«Sa ei ole kellegi isiklik kokk. Kui ta ei aita ega söö seda, mida sa pakud, siis nälgigu.»