Aknet peetakse üldiselt negatiivseks nähtuseks, kuna see mõjutab nii füüsilist välimust kui ka vaimset heaolu. Kuid dermatoloog Abigail Waldman on hiljuti toonud esile aknega seotud üllatava positiivse aspekti.
PANE KÕRVA TAHA ⟩ Aknel võib olla üllatav kasu
Waldman jagas oma Instagrami kontol (@abby.waldmanmd) videot, mis kogus kiiresti üle üheksa miljoni vaatamise. Videol oli kirjas: «Üks akne eelis on see, et nahk võib vananeda aeglasemalt ja tekib vähem kortse võrreldes aknevabade eakaaslastega. Kui ma ütlen oma patsientidele, et minevik aknega võib ennustada paremat vananemist ja vähem kortse, on nad tihti üllatunud.»
Ta täpsustas Newsweekile, et see järeldus tugineb teooriale, mille järgi akne põhjustab naha suuremat rasueritust. Rasvane nahk aitab hoida nahka niisutatuna, mis aeglustab vananemisprotsessi. Waldmani sõnul toetab seda ideed 2017. aastal ajakirjas Journal of Investigative Dermatology avaldatud uuring.
Uuringus analüüsiti kaksikuid, kellest ühel oli olnud akne ja teisel mitte. Leiti, et aknega kaksikute rakkudel olid pikemad telomeerid. Uuringus osales 1205 inimest, neist 293-l oli akne varasemalt esinenud. Pikemad telomeerid viitavad noorematele ja vananemiskindlamatele rakkudele, mis pakuvad paremat kaitset vananemise ilmingute eest.
Telomeerid on kromosoomide otstes paiknevad DNA-lõigud, mille ülesanne on kaitsta kromosoome rakkude jagunemise ajal. Iga kord, kui rakk jaguneb, lühenevad telomeerid veidi. Kui telomeerid muutuvad liiga lühikeseks, ei saa rakk enam korrektselt jaguneda, mis viib raku hääbumiseni ja on osa loomulikust vananemisprotsessist.
Uuring näitas, et aknega seotud inimestel on valgelibledes pikemad telomeerid, mis võib seletada, miks nende rakud on paremini kaitstud vananemise mõjude eest. Waldman rõhutas: «Pikemaid telomeere on seostatud vähemate vananemismärkidega, nagu kortsud ja hallid juuksed.»
See avastus heidab aknele uut valgust, pakkudes lohutust neile, kes on selle nahaprobleemiga pidanud toime tulema. Akne võib pikemas perspektiivis soodustada tervema ja elastsema naha säilimist.
Instagrami postitusele järgnes rohke tagasiside inimestelt, kes jagasid oma kogemusi ja muljeid. Üks kommentaator kirjutas: «Olen 53-aastane, mul on olnud akne ja ma nõustun täielikult! Minu lapselapse õpetaja arvas, et olen tema ema – me naersime selle üle kõvasti!»
Teine kasutaja lisas humoorikalt: «Kas ma tõesti pean ootama aastakümneid, et aknet hindama hakata? Loodan, et see ootamine tasub ära!»
Samas ei jaganud kõik sama entusiasmi. Keegi kommenteeris skeptiliselt: «Mul oli kohutav tsüstiline akne ja ma vananen ikka nagu piim.»
Kuigi arvamused lahknevad, pakub see uuring kindlasti huvitava vaatenurga, kuidas akne võib mõjutada naha tervist ja vananemisprotsessi.