Lein võib panna inimesi käituma ootamatult ja tegema asju, mida nad muidu isegi ei kaaluks. Samuti teame kõik, et haiget saanud inimesed teevad teistele haiget.
MIS SAAB? ⟩ Leseks jäänud naine otsis lohutust sõbra abikaasa embusest
Väljaandele Metro kirjutas lugeja, kelle kogemus illustreerib seda ilmekalt. Pärast abikaasa kaotust eelmisel aastal otsis ta lohutust oma lähedase sõbra abikaasa käte vahelt. Kuigi teda vaevab süütunne, on aja jooksul tekkinud tunded muutnud olukorra veelgi keerulisemaks. Ta pole kindel, kas suhet jätkata või lõpetada. Allpool on ka kommentaar Metro seksikolumni nõuandjalt Laura Collinsilt.
«Olen suhtes abielumehega, kes on minu sõbra abikaasa. Jah, ma tean, et see kõlab kohutavalt, kuid palun lugege mu lugu enne, kui mind hukka mõistate,» kirjutas naine.
«Minu abikaasa suri 16 kuud tagasi vaid 43-aastasena. Lein oli laastav ja tundsin, nagu mu elu oleks läbi. Meil polnud lapsi, sest keskendusime karjäärile ja reisimisele. Kaotuse järel valdas mind kohutav üksindus.
Esialgne tugi sõpradelt ja perelt oli suur, kuid vaibus kiiresti. Üksainus paar jäi mind järjekindlalt toetama – nad helistasid, külastasid ja kutsusid mind sageli õhtusöökidele. Ma ei kujuta ette, mida oleksin ilma nendeta teinud.
Kõige sagedamini tuli mees mulle autoga järele, kuna mul endal pole juhiluba, ja viis mind hiljem koju. Nende sõitudega kaasnesid pikad vestlused ja naer. Aja jooksul tundsin, et meievaheline keemia tugevneb.
Kolm kuud hiljem algas meie suhe. Seks oli kirglik ja kiire – salajane ja keelatud, mis tegi selle veelgi intensiivsemaks. Kuid nüüdseks olen ma segaduses. Ma tunnen end süüdi, sest tema naine – minu sõber – on olnud minuga alati lahke ja toetav. Samas paneb see suhe mind tundma end jälle armastatuna ja erilisena.
Mul on tema vastu tunded, kuid ma ei taha, et nad lahku läheksid. Tegelikult meeldib mulle tema naine siiralt ja tean, et käitun temaga ebaõiglaselt.»
Mida teha?
«See on tõesti traagiline, et kaotasid oma abikaasa nii noorelt, ja pole haruldane, et lein paneb inimese ootamatult või ebatüüpiliselt käituma, sealhulgas seksuaalselt. Kuid sa ei saa kasutada oma tragöödiat vabandusena, et reeta, eriti kedagi, kes on sind nii palju toetanud.
Suhted on keerulised isegi siis, kui asjaga ei ole seotud kolmandaid osapooli. Sinu olukorras on aga suhet jätkates vältimatu, et süütunne süveneb ja lõpuks tõde ilmsiks tuleb. Tema naine hakkab midagi kahtlustama ja kui see juhtub, võivad tagajärjed olla hävitavad kõigi asjaosaliste jaoks.
Kui tunned, et sul pole jõudu suhet kohe lõpetada ja naasta lihtsalt sõpruse juurde, võib olla parim otsus loobuda nendega suhtlemisest. Leia viis, kuidas hoida distantsi – see aitab sul endas selgusele jõuda ja annab ruumi, et alustada tervenemist.»
Millal otsida leinas abi psühholoogilt või hingehoidjalt?
Otsi abi:
kui sa ei suuda vabaneda korduvatest pealetükkivatest mõtetest, häirivatest kujutluspiltidest, häältest või lõhnadest, ängistavatest unenägudest;
kui sa tunned püsivat ärevust või füüsilist kurnatust, kui sul esinevad kehalised vaevused (valud, unehäired, iiveldus jms);
kui sa püüad pidevalt vältida kõike juhtunu ja kaotusega seonduvat, kui väheneb märgatavalt sinu tegutsemisvõime ja suhtlemine teiste inimestega;
kui sul on mure laste pärast (nad ei reageeri kaotusele üldse või vastupidi, neil esinevad ülitugevad ja murettekitavad reaktsioonid);
kui sa tunned, et oleks lihtsalt hea mõne spetsialistiga arutleda või rääkida.
Spetsialistid oskavad häirivaid reaktsioone vähendada ja kõrvaldada!
Leinaga toimetulek võib olla pikk ja raske protsess ja seda ei pea taluma üksi. Paljud leiavad tuge pereliikmetelt, sõpradelt või kolleegidelt, kuid võimalik on ka spetsialistidelt abi saada. Sul on oluline teada, et abi otsimine ja vastuvõtmine ei ole märk sinu nõrkusest, vaid võimalus leppida oma olukorraga.
Eluliin: 6558 088 (eesti keel), 655 5688 (vene keel) (iga päev kl 19–07)
Allikas: virtuaalkliinik.ee